Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tvůrci loga Klasa útočí. Žalují výrobce a chtějí známku kvality zrušit

Značka Klasa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značka Klasa | foto: Noesis Advertising

PRAHA Tvůrci loga národní značky kvality Klasa žádají Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV), aby tuto ochrannou známku prohlásil za neplatnou. Tvrdí totiž, že ministerstvo zemědělství od nich nemělo souhlas propůjčovat logo potravinářům, kteří ho dávají na svoje výrobky. Autoři loga kvůli tomu podali žalobu na tři náhodně vybrané výrobce, informovala dnes Nova. ÚPV podle ní odhaduje, že spor by mohl rozhodnout do konce září.

Informovala o tom televize Nova.

"V rejstříku ochranných známek jsou zapsány ochranné známky Klasa - jedna v barevném a jedna v černobílém provedení - a na obě tyto známky je podán návrh na neplatnost těchto známek," řekl Nově vedoucí kanceláře ÚPV Josef Dvornák.

Podle Novy podali návrh šéfové reklamní agentury, která logo vytvořila. "Ve chvíli, kdy by úřad pravomocně rozhodl, že ochranná známka nebyla nikdy zapsána po právu, tak v podstatě padá jakýkoli argument pro to, aby mohli všichni užívat to logo," řekl Nově právní zástupce tvůrců loga Klasa Petr Mikysek.

Logo, do jehož propagace stát investoval desítky milionů korun, by podle Novy muselo zmizet ze všech výrobků. Ministerstvo zemědělství ho propůjčilo více než 200 firem a podnikatelů, kteří by museli ve velkém zničit všechny obaly, na kterých logo je. "Pokud by se jednalo i o stažení výrobků z trhu, tak by to bylo v řádu desítek milionů korun," řekla Nově marketingová ředitelka společnosti Hamé Marcela Mitáčková.

Advokát tvůrců loga podal žalobu na výrobce produktů z kozího mléka Vladimíra Maštalíře, na výrobce chleba a cukrovinek JVS Semilská pekárna a na výrobce trvanlivých tyčinek Havlík Opal. "Soud by měl vydat rozsudek, kterým by zakázal užívat to logo, a zároveň po každém z nich chceme náhradu bezdůvodného obohacení ve výši 50.000 korun," řekl Mikysek.

"Nás velmi mrzí, až bych řekl štve, že někdo je schopen na tom takto parazitovat," reagoval obchodní ředitel JVS Semilská pekárna Martin Kořízek. "Ministerstvo zemědělství si je jisto tím, že veškerá jeho práva ke značce Klasa, k jejímu udělování jsou v pořádku" řekla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková.

Klasa je udělována kvalitním českým potravinářským a zemědělským výrobkům od roku 2003. Značku spravuje od počátku roku 2004 Státní zemědělský intervenční fond. Podle průzkumů mají výrobky s označením Klasa až o třetinu vyšší odbyt.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...