21. prosince 2014 20:20, aktualizováno  21:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miliardář Chrenek plně ovládne největší síť soukromých nemocnic v ČR

Podnikatel Tomáš Chrenek, akcionář Třinecké železárny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Tomáš Chrenek, akcionář Třinecké železárny. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Miliardář Tomáš Chrenek se stane jediným majitelem společnosti Agel, která je největší soukromou sítí nemocnic v Česku. Menšinový vlastník Martin Polach prodal Chrenkovi svůj čtvrtinový podíl.

Cena nebyla zveřejněna. Spolumajitelé měli podle médií mezi sebou spory. Zprávu přinesl časopis Týden ve svém pondělním vydání. Týdeník cituje ze společného prohlášení Polacha a Chrenka, podle nějž má být transakce vypořádána v nejbližší době. „Transakční strany nebudou detaily kontraktu komentovat,“ píše se v dokumentu.

Spory mezi vlastníky

Podle informací médií z listopadu se chtěl Polach s Chrenkem rozejít, svou čtvrtinu ale nemohl prodat bez jeho souhlasu. Proto hledal investory, kteří by jeho akcie převzali do správy a pokusili se s Chrenkem dohodnout na odkoupení čtvrtiny, nebo celého Agelu. Mladá fronta Dnes napsala, že Agel se takto rozhodl získat nejbohatší Čech Petr Kellner se svou investiční skupinou PPF.

Skupina Agel

Skupina Agel v ČR provozuje 11 nemocnic a další zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí na Slovensku, kde provozuje čtyři nemocnice.

Pod skupinu spadá i síť akreditovaných zdravotnických laboratoří, ústavních a veřejných lékáren a distribuční společnost MARTEK MEDICAL.

V Česku Agel zaměstnává 7500 lidí a ročně hospitalizuje přes 170 tisíc pacientů.

Hodnotu Agelu odhaduje odborný posudek na 17 miliard Kč, některé zdroje uvádějí, že prodejní cena firmy je kolem deseti miliard korun.

Polach podle médií tvrdil, že Chrenek porušoval povinnosti většinového akcionáře a poškozoval firmu i svého společníka. Na listopadové valné hromadě holdingu Agel chtěl Polach údajně prosadit nové stanovy a odvolání členů dozorčí rady Chrenka a Jakuba Kotrby i člena představenstva Libora Vrby.

Hromada se ale nekonala. Na 6. ledna je ale podle webu Agelu svolána náhradní valná hromada, do jejíhož programu Polach odvolání Chrenka, Kotrby a Vrby znovu navrhl.

Jak vznikla druhá největší pojišťovna

Jak vznikla druhá největší pojišťovna

Vizitka Tomáše Chrenka

Podnikatel slovenského původu se narodil 26. července 1963.

Po studiu na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě pracoval v PZO Kerametal. Po roce 1989 studoval na Vysoké škole báňské a v rámci takzvané kupónové privatizace se v 90. letech 20. století stal jedním z nejbohatších podnikatelů v ČR.

Je například spolumajitelem holdingu Finitrading vlastnícího Třinecké železárny a filmové ateliéry Barrandov Studio, ukrajinských železnorudných dolů a sítě nemocnic Agel.

Chrenek také stojí za společností Pura Vida, která v roce 2010 koupila za 233 milionů Kč bývalý vládní zámek v Praze-Kolodějích.

Podle žebříčku časopisu Forbes je Chrenek desátým nejbohatším podnikatelem v České republice s odhadovaným majetkem ve výši 12,2 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK