2. listopadu 2009 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Týden na trzích: Investoři utíkali ke kvalitě, ale růst americké ekonomiky je uklidnil

Týden na trzích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týden na trzích | foto: Shutterstock

PRAHA Evropské i americké burzy oslabovaly, když propad cen ropy a zotavení se amerického dolaru zažehly odprodej akcií. Útěk ke kvalitě odrazil dolar ze 14-měsíčního minima proti euru zatímco riziková aktiva jako akcie a komodity šla dolů. Nicméně trhy opět prokázaly schopnost zotavení. Reportovaná čísla o růstu americké ekonomiky o 3,5% ve třetím kvartále upokojila neklid.

Úvod uplynulého týdne naznačil co lze od akciových trhů očekávat. Evropské i americké burzy oslabovaly, když propad cen ropy a zotavení se amerického dolaru zažehly odprodej akcií. Nejhůře si vedl finanční sektor a největší banky a pojišťovny klesaly i během dalších obchodních dní. Útěk ke kvalitě odrazil dolar ze 14-měsíčního minima proti euru zatímco riziková aktiva jako akcie a komodity šla dolů. Návrat rizikové averze dokazoval i nárůst indexu volatility VDAX, který vyskočil na nejvyšší měsíční hodnotu.

Největší ústup investorů do defenzívy nastal během středečního obchodování. Akciové trhy zažily výraznou korekci a hlavní burzovní indexy spadly na nejnižší úrovně za poslední tři týdny. Na účastníky trhu dolehla kombinace  horších  zpráv jak z firemního sektoru tak na makroekonomické úrovni.

Kvartální výsledky Banco Santander a SAP zaostaly za očekáváním analytiků. Akcie bankovních domů a technologických titulů zaznamenaly v Evropě několikaprocentní propady. Po slabším údaji o spotřebitelské důvěře ve Spojených státech z předchozího dne navíc zklamala data o prodejích nových domů a pochybnosti o globálním ekonomickém oživení byly opět aktuální.  

Investoři před zveřejněním  amerického HDP za třetí kvartál, klíčového ekonomického údaje týdne, spustili solidní výprodej. Vybírání zisků se hnalo napříč celým trhem a devět z deseti hlavních sektorů zaznamenalo ztrátu. Nejhůř si vedl finanční sektor v čele s bankovními domy JPMorgan Chase a Bank of America.  Těžké chvíle měly také akcie předních těžařských společností v reakci na pokles cen kovů.

Široký americký index S&P500 se dostal pod svůj 50-denní klouzavý průměr, poprvé od půlky července.  Po masivním vzestupu o více než 60% z 12-letého dna v březnu  se momentálně index S&P500  nachází  zhruba 4% pod svým maximem, které dosáhl 19. října. Americký dolar a japonský jen, které jsou tradičně považovány za bezpečný azyl při útěku do méně rizikových aktiv, z celé situace těžily a posilovaly.

Přeskakování velkých investorů do méně rizikových aktiv dokumentovala  i solidní poptávka při aukci 5-letých amerických státních dluhopisů. Nejistota ohledně globálního ekonomického růstu se podepsala i na asijských trzích. Velké hedgeové fondy se po výprodejích v Latinské Americe předchozí den začaly i zde zbavovat rizikových aktiv a vybíraly zisky před koncem jejich obchodního roku v listopadu.  

Nicméně trhy opět prokázaly schopnost rychlého zotavení. Hned po zveřejnění HDP ve Spojených státech za třetí kvartál zamířily směrem nahoru. Reportovaná čísla ukázala růst americké ekonomiky ve třetím kvartále o 3,5% a upokojila tak neklid, že by globální oživení mohlo být chatrné. Data byla lepší než trh očekával a signalizují neoficiální konec nejhorší recese za posledních 70 let. Také zveřejněné výsledky společností Motorola a Procter & Gamble předčily očekávání  trhu .

Aktuální ústup burz ze svých nejvyšších ročních hodnot stále navozuje otázku zda-li je více než 6-měsíční vzestup akcií fundamentálně ospraveditelný. Akcie už nejsou levné, ale nejsou ani předražené. Také v následujích dnech lze očekávat pokračující rozkolísanost trhů. Opět se však ukázalo, že na trhu je stále velké množství volných peněz a investoři využívají slabších obchodních dní (např. 5ti procentní pokles v tomto týdnu) jako příležitost k dokupování.

Americký dolar během posledních dní posiloval a vracel se k hodnotě 1,48 vůči euru. Zatím se však spíše jedná o korekci  než o změnu trendu. Posilování dolaru na pozadí klesajících akciových trhů znovu ilustruje, že vývoj kurzu EUR/USD je primárně tažen globální situací - averzí k riziku. Právě nárůst rizikové averze na finančních trzích (a také zavírání krátkých pozic) dopomohlo dolaru korigovat prolomení psychologické hodnoty 1,50 a posílit zpět k úrovni 1,48. Dolar však pravděpodobně zůstane dále pod tlakem kvůli nízkým úrokovým sazbám a z toho plynoucí atraktivitě  jako financující měny  pro  tzv. carry  obchody.  Lepší než očekávaná data z americké ekonomiky, která zlepší tržní sentiment, budou napomáhat opětovnému posilování eura vůči dolaru.   

Sentiment na komoditních trzích se během posledních dní výrazně zhoršil. Cena ropy WTI klesla k 77 dolarům, nejnižší úrovni od půlky října. Od  minulého týdne, kdy ropa dosáhla na roční maximum, klesla její cena o 5 dolarů. Koncem týdne se ceně ropného kontraktu podařilo zotavit a po datech o ekonomickém růstu ve Spojených státech znovu vystoupala k hodnotě 80 dolarů za barel. Cena zlata pokračovala v korekci až na 3-týdenní minimum  k  hodnotě  1026 dolarů za unci. Zatímco slabý kurz dolaru vytáhl cenu zlata v půlce října na historické maximum 1070, zotavení zelené bankovky dostalo zlato pod velký tlak a přinutilo krátkodobé investory vybrat zisky. Klesaly i ceny základních kovů jako zinku nebo mědi.

Michal Doležal, Commerzbank