1. února 2013 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tyhle nože už si nekoupíte. „Švýcaráky“ Wenger po 120 letech končí

Klasický švýcarský nůž značky Wenger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klasický švýcarský nůž značky Wenger | foto: Reprofoto

IBACH Švýcarské armádní nože se budou dál prodávat už jen pod značkou Victorinox. Jejich druhá značka Wenger po 120 letech své existence z trhu zmizí, oznámila firma Victorinox, která je vlastníkem a bývalým konkurentem Wengeru.

Victorinox, která vznikla v roce 1884 ve středošvýcarském Ibachu, koupila svého většího konkurenta Wenger v roce 2005, a zachránila jej tak před bankrotem. Od té doby prodává Victorinox světoznámé zavírací nože ve stovkách variant pod oběma značkami.

"Tímto rozhodnutím přiřazujeme k tradici švýcarského armádního nože jedinou značku," uvedla Victorinox. "Sjednocení obou produktů nám umožní lépe využít růstového potenciálu trhu," dodala firma, která své nože nadále prodává švýcarské armádě. O konci značky Wenger na armádních nožích informovaly také Hospodářské noviny.

Wenger Giant zapsaný do Guinessovy knihy rekordů od roku 2007.

Wenger Giant zapsaný do Guinessovy knihy rekordů od roku 2007.

Prodej švýcarských nožů se po teroristických útocích na USA ze září 2001 prudce propadl, protože kvůli zpřísnění bezpečnostních nařízení zmizeli z trhu cestující, kteří si je kupovali v bezcelních letištních zónách.

Obě firmy v roce 2003 zasáhly škrty ve švýcarské armádě. K oživení ale v roce 2008 dopomohlo nařízení švýcarského ministerstva obrany, které zakázalo účast v tendrech na armádní nože zahraničním firmám.

Obě firmy prodávají i další zboží jako hodinky nebo vybavení pro turistiku a kempování. Na některých těchto produktech značka Wenger zůstane.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK