Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tykač má zálusk na Chvaletice, Kellner to tak nenechá

Elektrárna Chvaletice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Chvaletice | foto: Reprofoto

PRAHA Uhelné elektrárny Tykačovi nenecháme, to je raději sami koupíme. Tak nějak uvažují majitelé Energetického a průmyslového holdingu, tedy skupiny PPF, J&T a šéf holdingu Daniel Křetínský.

Dominantní výrobce elektřiny ČEZ totiž vážně uvažuje o prodeji dvou uhelných elektráren v Počeradech a Chvaleticích. Palivo do nich dodává skupina Czech Coal, za kterou stojí draví finančníci Pavel Tykač a Jan Dienstl. Pokud je odkoupí, stane se Tykačova skupina ze dne na den druhým největším výrobcem elektřiny v Česku.

Právě to se nelíbí současné dvojce v produkci elektřiny, kterou je Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle dobře informovaného zdroje Lidových novin zde hrají roli i osobní důvody. Většinový vlastník skupiny PPF, nejbohatší Čech Petr Kellner, si údajně nepřeje, aby Tykač v energetice výrazněji posílil.

Zdroj blízký vedení EPH zmiňuje jiný důvod. Tykač prý za elektrárnu Počerady nabízí velmi nízkou cenu. A je tedy velmi snadné přeplatit jeho nabídku. Vedení holdingu navíc spoléhá na to, že Tykačův Czech Coal musí někomu uhlí prodat - jinak se zhroutí.

INFOGRAFIKA

Prodej

Ať je to tak, nebo tak, EPH se chystá podat protinabídku. Jeden ze členů nejvyššího vedení ČEZ, který však nechtěl být jmenován, potvrdil, že zájemci o elektrárny jsou dva - Czech Coal a EPH. „Někteří členové vedení jsou už rozhodnuti prodat, další ještě váhají,“ uvedl topmanažer.

Více zájemců = lepší cena

Prodej dává z pohledu skupiny ČEZ smysl. Smlouva o dodávkách uhlí končí letos v prosinci - a nový kontakt chce Tykačova těžební skupina podepsat jen za podmínky výrazného navýšení ceny. Čím více zájemců se o elektrárny přihlásí, tím výhodněji je ČEZ prodá.

ČEZ navíc již od loňského října čeká na souhlas antimonopolního úřadu, aby mohl dokončit převzetí mělnického Energotransu, který vyrábí elektřinu i teplo pro východní polovinu Prahy. Pokud prodá jinou elektrárnu, mohl by snáze získat souhlas úřadu.

Skupina Czech Coal kromě minoritních podílů v několika teplárnách žádné energetické zdroje nemá. Řadu let však o pořízení vlastního zdroje vážně uvažuje. V lomu Vršany na Mostecku zbývá i v rámci těžebních limitů dostatek uhlí, aby mohl elektrárnu dlouhodobě provozovat.

Podle vyjádření mluvčí Czech Coalu je ve hře více variant. Jednou z nich je prodej uhlí skupině ČEZ za vyšší cenu. „Stále také rozvíjíme záměr přípravy nového zdroje, ať již na našem pozemku, nebo modernizací eventuálně získané starší elektrárny,“ uvedla mluvčí Czech Coalu Gabriela Benešová.

Po dobrém i po zlém

Myšlenka prodat uhelné elektrárny v Počeradech a Chvaleticích není nová. Czech Coal a ČEZ o koupi Počerad jednaly již v roce 2009. Jenže další vyhrocení vztahů mezi oběma skupinami, jež vedlo až k soudním žalobám a stížnostem Evropské komisi, dohodu zmařilo.

Počerady se nacházejí hned u Tykačova lomu Vršany a díky nízkým nákladům na přepravu uhlí vytvářejí atraktivní zisky. I bez zásadní rekonstrukce je možné elektrárnu provozovat do roku 2025. Podle zdroje LN obeznámeného s jednáním o prodeji se hodnota elektrárny může pohybovat v rozmezí 20 až 30 miliard korun.

Loni se pak ČEZ pokusil chvaletickou elektrárnu prodat či vyměnit za jiná energetická aktiva. Mezi zájemce již tehdy patřily skupiny EPH a Czech Coal, ale k dohodě nakonec nedošlo. Chvaletická elektrárna byla bez dlouhodobého kontaktu na dodávku uhlí neprodejná. ČEZ proto loni na podzim zvažoval i jinou možnost - postupné odstavení čtyř bloků ve Chvaleticích do roku 2016.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.