Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TYLEČEK: Fed zvyšuje náskok na čele největších věřitelů americké vlády

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pokud je potřeba zvýšit poptávku po vládních dluhopisech, jsou to centrální banky, které mají neomezený kredit na nákup díky možnosti tisknout peníze. A americká centrální banka Fed se ujala role hlavního nákupčího dluhu USA, který na sklonku roku dosáhl 17 bilionů dolarů a překročil tamní HDP.

Už v roce 2011 se domácí Fed stal největším věřitelem USA a jeho náskok dále roste. Podle aktuálních dat se americký dluh v jeho držení v listopadu vyšplhal na 2,1 bilionu dolarů a za poslední rok vzrostl o téměř třetinu. Celkem tedy Fed drží 12,5 % všech dluhopisů vydaných americkou vládou.

ČTĚTE TAKÉ:

O zakázanou monetizaci dluhu se oficiálně nejedná, protože Fed nenakupuje přímo od vlády, ale prostřednictvím spřízněných bank. Za své služby si soukromé banky nechávají provizi. A výhodné je to také pro vládu, protože veškeré příjmy Fedu jsou příjmem státního rozpočtu a úroky jí tak jsou zpět do kapsy.

Ale to není vše. Pokud sečteme dluhy všech vládních agentur, tedy nejen Fedu, ale také sociálního, zdravotního pojištění a dalších, dostaneme se na 41 % (téměř 7 bilionu dolarů) veškerého existujícího dluhu USA, který země dluží sama sobě.

Největším zahraničním věřitelem USA je Čína s 7,6 % amerických dluhopisů. Za poslední rok vzrostl jejich objem o 11 % na 1,32 bilionu dolarů. V případě Japonska, druhého největšího věřitele, o 5 % na 1,19 bilionu dolarů.

Největší podíl na dluhu USA mají závazky vlády sociálnímu systému, které se však v případě mnohých zemí včetně České republiky nevykazují jako dluh. Bez těchto závazků je tedy dluh o necelou třetinu nižší na 73 % HDP. Vzhledem k průměrnému dluhu zemí eurozóny na 92 % se však nejedná o nijak hrozivé číslo.

Americké dluhopisy

Americké dluhopisy

Vysoké nákupy dluhopisů Fedu jsou hlavně důsledkem kvantitativního uvolňování, kterým se banka snaží už několik let povzbudit americkou ekonomiku. Přes určitý pokles na sklonku roku masivní tištění peněz stále pokračuje.

Otázkou je, co bude postupný útlum nákupů dluhopisů znamenat pro jejich cenu na trhu. Snížení poptávky by se postupně mělo odrazit v nižší ceně, a tedy růstu úrokových sazeb. Ty by měly přilákat další kupce a rovnováha by měla být opět nastolena.

Vyšší úroky však mohou být problémem pro pokračování konjunktury v USA a způsobit nestabilitu také v dalších částech světa. Horší ekonomický vývoj by tak mohl nakonec nákupy Fedu oproti plánům nadále zvyšovat. Možná až do té míry, kdy si zahraniční investoři řeknou dost a k finanční katastrofě je už pak jen kousek.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.