9. května 2014 0:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TYLEČEK: Honba za výnosem žene investory do rizika

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Dluhy jihoevropských zemí se těší rekordnímu zájmu investorů. Výnosy italských nebo španělských desetiletých dluhopisů klesly na počátku května pod 3 % a dosáhly tak na rekordní minima. Investoři sázejí na vidinu světlých zítřků. Hledají alespoň nějaké výnosy a nebojí se rizika. V ideálním případě zvítězí, ale možná také pohoří.

Necelé dva roky poté, co guvernér Evropské centrální banky (ECB), Mario Draghi, prohlásil, že udělá cokoliv pro záchranu eura, je situace na dluhopisovém trhu naprosto opačná. Tehdy kulminovala dluhová krize a spekulovalo se o bankrotu hned několika států eurozóny. Dnes zájem investorů, kterými jsou převážně evropské banky, pojišťovny a penzijní fondy, mnohonásobně překračuje velikost emisí.

Výnosy ještě nedávno toxických dluhopisů krachujících zemí se notně přiblížily výnosům dluhopisů USA, které jsou považovány za téměř bezrizikovou investici. Stále však vynášejí více a honba za ziskem žene investory i do takových končin, které by v minulých letech obcházeli obloukem.

Co vězí za zájmem investorů? Někteří evropští představitelé se plácají do prsou s vidinou vzestupu Evropy z popela. Současné zlepšení podmínek na dluhopisových trzích je ale více důsledkem externích faktorů, než ozdravením nevýkonných ekonomik. Přes realizaci určitých reforem je situace v Evropě totiž stále tristní.

Investoři důvěřují ECB a kredibilita bezproblémových členů eurozóny se tak přenáší jižním směrem. Bondům pomáhají také spekulace, že ECB začne v boji s nízkou inflací nakupovat dluhopisy evropských států. Případně zavede negativní úroky na depozita komerčních bank.

Nejednoznačné vyhlídky nedávných investičních hvězd včetně akcií nebo komodit ještě zvyšují potenciál dluhů. Jejich ceny jsou podle mnohých indikátorů výše, než odpovídá vývoji ekonomiky. Podobná situace je často také na dalších finančních produktech ,realitách či pozemcích. Kde čekat výrazné zlepšení situace?

Aktuálním problémem investorů je nedostatek dobrých a levných investičních příležitostí v prostředí nízkých sazeb. Proto své investice směřují do vybraných rizikových aktiv. Nejen v případě evropských dluhopisů se ale mohou šeredně spálit, protože vesměs počítají s ideálním scénářem.

Každý dnes touží po výnosech a investice směřují do projektů a produktů, které by v případě vyšších úrokových měr neměly šanci. Nafukují se bubliny, které v případě dražších peněz hrozí splasknutím. Poměr rizika a možných výnosů je dnes abnormálně vysoký. Až se nejeden investor dostává do stavu, kdy preferuje hotovost.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz