30. září 2011 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tymošenkovou nelze odsoudit, míní Topolánek

Mirek Topolánek a Julie Tymošenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Julie Tymošenková | foto: ČTK

Bývalý premiér Mirek Topolánek stál u zrodu Východního partnerství, jehož druhý summit se nyní koná ve Varšavě. Řešil i plynovou krizi, která přivedla Juliji Tymošenkovou až před soud. Topolánek expremiérku v rozhovoru pro LN hájí.

Ukrajinské expremiérce Julie Tymošenkové hrozí za podpis smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu v roce 2009 sedm let vězení a pokuta 1,5 miliardy hřiven (3,3 miliardy korun). Verdikt může padnou již v pátek, případně začátkem příštího týdne.

ČTĚTE VÍCE:

LN Za podpis smluv je nyní souzena ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková a hrozí jí mnohaleté vězení. Vy jste u těch jednání byl. Provinila se podle vás nějak?
Já jsem na Tymošenkovou jako tehdejší předseda Evropské rady v rámci kyvadlové diplomacie vyvíjel velký tlak. Za sebou jsem měl půl miliardy občanů zemí Unie, obrovské problémy hrozící Bulharsku a Slovensku, Angelu Merkelovou, Evropskou komisi. Julija Tymošenková se tehdy chovala velmi statečně. Neměla jinou možnost než se s Ruskem dohodnout. A mým cílem bylo, aby Ukrajina neprohrála 0:10, protože v tom sporu tahala za kratší konec provazu. Musím říct, že přístup ukrajinské vlády i konkrétně Julije Tymošenkové byl velmi odvážný, a pokud by jí mělo cokoli hrozit za smlouvy, které podepsala, tak bych to bral jen jako pokračování vnitropolitického boje na Ukrajině. Smlouva, kterou tehdy byla nucena podepsat s Ruskem, zachránila lidi na Ukrajině a zachránila Ukrajině tvář, i pokud šlo o její evropské směřování. Tehdy byla brána jako člověk, který spoluřešil plynovou krizi, a nemyslím, že by ji bylo možné za cokoli odsoudit.

Celý rozhovor s Mirkem Topolánkem najdete v pátečním vydání Lidových novin.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.