21. června 2011 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Typický pirát? Zbohatlík s ojetým černým dieselem

Agresivní řidič - pirát silnic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agresivní řidič - pirát silnic | foto: Shutterstock

PRAHA Třetina řidičů v Česku jsou piráti silnic a jejich počet na silnicích se zvyšuje. Vyplývá to z průzkumu, který pro pojišťovnu Direct uskutečnila na vzorku tisícovky řidičů z celé ČR společnost TNS AISA.

Pirátem silnic je podle představ respondentů nejčastěji muž ve věku 21 až 30 let, který má nadprůměrný příjem, silné auto a žije v Praze. Nejčastěji je pirátem silnic podle průzkumu mladý a svobodný muž, který má nadstandardní příjmy nad 40.000 korun měsíčně. Řídí silný vůz černé barvy, značky BMW, Audi nebo Porsche.

Skutečnost? 9 let starý diesel
"Představy Čechů o pirátech silnic poměrně věrně kopírují naše interní statistiky ohledně nehodovosti. Z našich dat vyplývá, že typický tuzemský pirát silnic je mladý muž do 24 let z Prahy, který řídí devět let starý silný dieselový vůz," uvedl manažer technické likvidace pojistných událostí pojišťovny Pavel Hašek.

Výkon vozidla je skutečně klíčovým faktorem, který ovlivňuje vznik a četnost dopravních nehod. Statistiky pojišťovny ukazují na to, že řidiči s vozy se silným motorem nad 2500 ccm způsobují dopravní nehody 1,5krát častěji než řidiči v autech s motorem do 1000 ccm.

Zodpovědní řídí Škodu či Volvo
Za zodpovědné řidiče Češi v rámci průzkumu nejčastěji označují ženy ve věku 36 až 45 let. Nejvíce zodpovědných řidičů a řidiček prý jezdí v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Poznají se podle toho, že sedí za volantem vozu Škoda nebo Volvo, stříbrné, červené nebo modré barvy.

Zodpovědní řidiči také nejčastěji jezdí slabším vozem s výkonem motoru 50 až 100 kW.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!