17. září 2009 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

U břehů Afriky se našlo obrovské ložisko ropy, Ghana zbohatne

Ropná plošina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná plošina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Konsorcium energetických společností v čele s americkou firmou Anadarko Petroleum potvrdilo obří nález ropy u afrických břehů. Během pěti let firmy chtějí rozpracovat několik projektů, v nichž by zahájily těžbu. Oblast, v níž se ropa nachází, se táhne od Sierra Leone po Ghanu.

Napsal to dnes britský ekonomický list Financial Times (FT).Zatím není jasné, jak velký objem ropy by mohl v oblasti být, odhaduje se ale v řádu miliard barelů. Partnery v konsorciu jsou australská společnost Woodside , španělský koncern Repsol a britský podnik Tullow Oil.

Ghana bude bohatá
K relativně optimistickému výhledu firmy došly na základě výsledků průzkumného vrtu Venus u břehů Sierry Leone, asi 1100 kilometrů od ghanského naleziště Jubilee. To je největším podmořským ropným polem v Africe. Nález ropy by měl Ghanu katapultovat mezi 50 zemí s největší těžbou ropy.

"Pravděpodobnost, že podél pobřeží mezi Ghanou a Sierra Leone bude ještě alespoň jedno pole velikosti Jubilee, se výrazně zvýšila," řekl šéf Tullow Oil Aidan Heavey. Pole Jubilee bylo objeveno v roce 2007 a měly by v něm být zřejmě až dvě miliardy barelů.

Výsledky průzkumného vrtu, do něhož odvětví těžby ropy v poslední době vkládalo velké naděje, samy o sobě ukazují na velké ropné pole. Mnohem důležitější je ale podle listu oblast, která se díky tomu otevírá těžbě.

"Objem vrtu Venus potvrzuje, že v té pánvi je aktivní ropný systém," řekl šéf Anadarka Bob Daniels.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz