5. června 2018 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

U ČOI loni neprošla více než polovina kontrolovaných hraček

Plyšáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyšáci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila v loňském roce prodejcům hraček téměř 1300 pokut za 14,5 milionu Kč a zakázala 431 modelů hraček. U kontrol neprošla více než polovina kontrolovaných hraček. Nejčastějším prohřeškem bylo porušení zákona o technických požadavcích na výrobky. V tiskové zprávě to v úterý sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Kontroloři především zjišťovali, zda je vysledovatelný původ hraček a zda jsou výrobky vybaveny povinnými informacemi a označením. Inspekce loni provedla 1522 kontrol u výrobců, dovozců do Evropské unie a distributorů hraček. „U nich pak zkontrolovala 4890 modelů hraček a ve 2888 případech zjistila porušení právních předpisů. Za to uložila Česká obchodní inspekce celkem 1284 pokut ve výši 14,5 milionu korun,“ uvedl mluvčí.

Nejčastěji ČOI zjistila nedostatky při identifikaci výrobce a dovozce nebo nedostatky v průvodní dokumentaci, kdy zcela chyběly upozornění, instrukce či varování. „U některých hraček se jednalo o nedostatky kumulované a v některých případech se dokonce vyskytl i prodej hraček bez jakýchkoli požadovaných informací,“ podotkl Fröhlich.

Kontroly byly zaměřeny i na bezpečnost hraček. Do databáze nebezpečných výrobků RAPEX nahlásili pracovníci ČOI 12 modelů hraček. Obvykle šlo o nedodržení bezpečnostních parametrů z hlediska konstrukčních či chemických vlastností jako například nadlimitní množství esterů kyseliny ftalové u měkkých plastových hraček. Na trhu byly rovněž hračky, u kterých byly identifikovány malé části či přístupné knoflíkové baterie.

ČTK