20. října 2010 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

U Dukovan začal průzkum. Vyroste tu pátý blok elektrárny

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Tomáš HájekLidové noviny

DUKOVANY Na pozemcích v sousedství Jaderné elektrárny Dukovany začal geologický průzkum. Odborníci ověřují vhodnost podloží pro stavbu pátého atomového bloku.

Dukovany (Třebíčsko) 20. října (ČTK) - Průzkum potrvá ještě asi dva týdny, jeho výsledky bude ČEZ znát počátkem příštího roku, uvádí dnešní regionální příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Podle deníku se v Dukovanech předpokládá výstavba nového bloku o výkonu 1650 megawattů (MW) v roce 2020.

Geologové odebírají vzorky z různých hloubek. Mělčí vrty jdou do deseti až 20 metrů. Hlubších vrtů bude šest a zasáhnou do hloubky 35 metrů, řekl MfD Martin Uhlíř, vedoucí týmu, který má na starost rozšíření dukovanské elektrárny.

Odborníci také hledají možnosti pro zajištění dostatečného množství chladicí vody pro nový blok. Nyní je zásobárnou dalešická přehrada a nádrž Mohelno. Analýzy zatím prokázaly, že voda z těchto nádrží patrně postačí jen na chlazení bloku o výkonu 1000 MW. Proto se zvažují další zdroje.

"Krajní variantou je prokopání tunelu mezi řekou Oslavou a dalešickou přehradou," uvedl Uhlíř. Dodal, že analýza pokračuje a její výsledky budou také v příštím roce.

Nový dukovanský reaktor by měl být postaven po rozšíření atomové elektrárny v Temelíně. Vláda nyní odsunula výběr dodavatele temelínských bloků na rok 2013. "Toto nemá žádný vliv na přípravy rozšíření Dukovan. Průzkumy, zda lze postavit pátý blok, poběží dál," řekl Uhlíř.

Dukovanská elektrárna je v provozu čtvrt století. Má čtyři jaderné bloky. Jejich výkon se díky modernizaci postupně zvyšuje. Jeden blok má nyní výkon 500 MW, druhý blok by se na tento výkon měl dostat zkraje příštího roku. Zbývající bloky jsou o výkonu kolem 460 MW.

ČTK, Lidovky.cz