21. listopadu 2011 15:35, aktualizováno  16:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

U:fon jde do insolvence. Penta v něm utopila 1,5 miliardy

U:fon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U:fon |

PRAHA Nejmenší český mobilní operátor, společnost MobilKom, která vlastní značku U:fon, jde do insolvnece. Insolvenční návrh na sebe podá společnost sama ještě dnes, a to kvůli velkým dluhům, které vznikly v začátcích její činnosti. Největším věřitelem je financující banka MobilKomu, China Development Bank.

K insolvenci podle společnosti přispěla i neochota Českého telekomunikačního úřadu a ostatních operátorů umožnit MobilKomu pokytovat služby prostřednictvím standardní technologie GSM.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro zákazníky U:fona se zatím nic nemění. "Vlastní insolvenční návrh společnosti je administrativním krokem, který žádným způsobem negativně neovlivní poskytování hlasových a datových služeb stávajícím a budoucím zákazníkům operátora U:fon," říká marketingový manažer MobilKomu David Spies a dodává, že společně s insolvenčním návrhem podala společnost i návrh na restrukturalizaci.

Společnost se tímto krokem chce očistit od dluhů a plánuje zajistit prosperitu firmy i v budoucnu. Podle odborníků je pravděpodobné, že se spolu se společností Dial Telecom bude příští rok ucházet o pozici plnohodnotného čtvrtého českého operátora.

MobilKom, jehož vlastníkem byla investiční společnost Penta Investments, začal v květnu 2007 pod značkou U:fon nabízet v Česku hlasové a datové služby. Podle údajů v účetních závěrkách společnosti investovala Penta do rozjezdu nového operátora nejméně 1,5 miliardy korun.

PSALI JSME:

Po masivní reklamní kampani a slibném rozjezdu však na MobilKom dolehla finanční krize a společnost začala pomalu ztrácet. O dva roky později, v roce 2009, najel MobilKom na úsporný režim – ze smělých plánů konkurovat třem velkým operátorům sešlo a U:fon se zaměřil zejména na datové služby.

Letos v únoru koupila firmu kyperská společnost Divenno Holdings Limited.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.