Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
5. září 2018 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

U Turnova vyrůstá vodojem ve tvaru fotbalové trofeje. Inspirovali jsme se v Kazachstánu, říká starosta

V Ohrazenicích poblíž Turnova pokračovala 5. září 2018 výstavba nového věžového... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Ohrazenicích poblíž Turnova pokračovala 5. září 2018 výstavba nového věžového... | foto: ČTK

Turnov (Semilsko) V Ohrazenicích u Turnova v Českém ráji budou mít od příštího roku novou dominantu. Staví se tam nový věžový vodojem, který tvarem připomíná trofej pro fotbalového mistra světa. Starosta Ohrazenic František Novák ve středu novinářům řekl, že se inspirovali jednou věží v Astaně v Kazachstánu.

„Tam je podstatně vyšší, má kolem 100 metrů. Nicméně tvarově připomíná tento objekt. My jsme do toho dali vizi tryskající vody ze země, a ta voda, že si hraje s kuličkou nahoře,“ uvedl starosta.

Zleva ředitel stavební firmy VHS Jihlava Martin Žagan, starosta Turnova Tomáš...
Zleva ředitel stavební firmy VHS Jihlava Martin Žagan, Milan Hejduk z...

Vodojem v Ohrazenicích bude mít na výšku zhruba 30 metrů. „Bude asi o pět metrů vyšší než turnovská radnice,“ uvedl předseda Rady sdružení Vodohospodářského sdružení (VHS) Turnov Milan Hejduk. VHS Turnov je investorem stavby.

Stavbařům se už podařilo dokončit šest tvarově atypických betonových sloupů, mezi nimiž bude ve výšce koule o objemu 150 metrů krychlových. Nahoru by se měla koule dávat někdy v říjnu. Ve vrchní části vodojemu bude i ochozová plošina, která ale nebude běžně přístupná. Přednostně bude sloužit pro údržbu a opravy. „Jsme ale dohodnutí s investorem a provozovatelem, že několikrát do roka ji bude možné otevřít pro veřejnost,“ dodal starosta.

Výstavba nového vodojemu je součástí rozsáhlého projektu za bezmála 69 milionů korun bez daně, jehož cílem je odstranění mírně nadlimitní hodnoty manganu z vodovodní sítě Turnova a okolí. Podle Hejduka toho docílí odstraněním nevyhovujícího zdroje pitné vody, který je na Záborčí u Turnova. Aby bylo možné zajistit dodávky pro oblasti, které jsou na něj nyní napojené, musí se vybudovat skoro čtyři kilometry nových rozvodů a modernizovat areál vodojemů v Ohrazenicích.

Kromě výstavby nového se aktuálně v areálu rekonstruuje vodojem o velikosti 2x300 metrů krychlových. Pak přijde na řadu větší o velikosti 1000 metrů krychlových. Podle Hejduka se opravují postupně, aby nebyly ohrožené dodávky vody pro Turnov ani okolní obce.

Projekt také podle Hejduka odstraní rizika havárií při zásobování pitnou vodou do největší průmyslové zóny v Turnově. Na Vesecku v ní pracují tisíce lidí. „Máme tam nedořešené vodovody, stále to hrozí haváriemi,“ dodal Hejduk.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!