14. prosince 2016 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uber upozornil své pasažéry: žádný sex v autě a neflirtujte s řidičem

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Uber se kdysi označil za službu, která „spojuje lidi v zábavném a společenském obalu“ a zároveň je prakticky přemisťuje z místa na místo. A tak si to někteří z Uber pasažérů vyložili na zadních sedadlech až příliš přátelským způsobem. Z toho důvodu vznikl návod, který specifikuje pokyny pro cestující. Apeluje na jednoduché pravidlo: Neprovozujte sexuální styk při jízdě v autě.

„Povoleno není žádné intimní chování jak s řidičem, tak se spolucestujícími,“ napsal Uber ve svém Community Guidelines, nedávno publikovaném. „Ať se děje, co se děje,“ dodali v návodu, o kterém píše server Washington Post.

Firemní pravidlo „žádný sex“ mohlo být jedním z mnoha příkladů, které způsobily úbytek lidí, kteří mají k Uberu přístup. Služba, napojená na mobilní aplikaci, poučila pasažéry o tom, aby se vzájemně nedotýkaly a „neflirtovali“ spolu – ale již dále nekomentovala, za co konkrétně je flirtování označováno.

„Je v pořádku společně komunikovat, ale lidé by si neměli navzájem komentovat vzhled, anebo zjišťovat informace o tom, zdali je druhý pasažér svobodný,“ odpověděla firma.

Ve svém prohlášení se objevuje následující „univerzální pravda“, které řidičům připomíná, abychom k druhým jednali tak, jak bychom si přáli, aby druzí jednali s námi. Což pro společnost Uber znamená nenechávat po sobě v autě nepořádek, nezvracet na zadním sedadle kvůli nadměrnému požití alkoholu nebo nežádat řidiče o překročení rychlostního limitu, za účelem dostat se do cílové destinace rychleji.

„Je to důležité protože řidiči Uberu nejsou pouhou taxi službou: sdílejí svůj vlastní automobil, svůj prostor, čas a kousek toho, kým vlastně jsou,“ napsala společnost.

Pokud se Uber dozví o problematickém chování, kontaktuje pasažéra, aby jeho chování vyšetřil. V závislosti na míře přečinu se pak Uber rozhodne, jak naloží s jeho účtem.

„Jakékoliv chování obsahující násilí, sexuální obtěžování, diskriminaci, nebo ilegální aktivita během používání služby Uberu vyústí v okamžitou ztrátu účtu,“ píše firma ve svých pravidlech.

V roce 2015 v Kalifornii totiž manažer firmy Taco Bell napadl řidiče Uberu. Fackoval ho, tahal za vlasy a nadával mu. Firma tak musela přikročit k opatřením zamezujícím další využívání Uberu násilným zákazníkům.

tehTereza Haniaková, mhMartin Hampejs