Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Události 2014: Otevření Blanky, nové škodovky a možná i delší metro

Vizualizace nové stanice Motol linky A pražského metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nové stanice Motol linky A pražského metra. | foto: Magistrát hlavního města Prahy

PRAHA Nové silnice, zprovoznění tunelu Blanka a uzavírky v pražském metru. To jsou události, které lze čekat během roku 2014. To ale není všechno. Podívejte se na výběr vítaných i nepříjemných změn, které přinese nový rok.

Už počátkem ledna by měla vláda Jiřího Rusnoka v demisi ještě podepsat memorandum se společností NWR ohledně postupu při uzavírání dolu Paskov na Ostravsku. Ve hře je několik variant. Podle deníku Právo je nejpravděpodobnější scénář odkoupení dolu státem v roce 2017 za jednu korunu a jeho následné uzavření.

Ředitelství silnic a dálnic v příštím roce plánuje zahájit výstavbu 22 nových silničních a dálničních staveb s délkou trasy přesahující 100 kilometrů. Podobně i správa železnic plánuje v příštím roce zahájit práce na desítce velkých projektů včetně výstavby dispečerského řídícího centra na pražské Balabence.

Předpokládané termíny zahájení staveb ale mohou výrazně zpozdit průtahy ve výběrových řízeních, které kvůli stížnostem neúspěšných uchazečů u antimonopolního úřadu. Rozhodnout ve většině těchto sporů trvá řadu měsíců a není výjimkou, když se protáhne i výrazně přes jeden rok.

Celkem plánuje ŘSD během příštího roku předat řidičům do užívání šest nových silničních úseků.

Metrostav začal se zabedňováním staveniště tunelu Blanka.

Na jaře by se měl konečně otevřít tunel Blanka. Termín je však značně nejistý, protože Praha vede spor s firmou Metrostav ohledně platnosti smluv na výstavbu tunelového komplexu. Dosud také není jasné, kolik a kdy magistrát za obří stavbu zaplatí. Podle původních plánu už se přitom mělo jezdit Blankou už v roce 2011.

Zpoždění čeká také další velký pražský projekt – prodloužení metra na lince A. Již nyní je jisté, že plánovaný termín v září 2014 se nestihne. Poslední práce na technologické části stavby mají být dokončeny v listopadu 2014. Do Motola by se tak nejdříve mohlo jezdit až na přelomu roku 2014/2015.

I stávající stanice se dočkají příští rok změn. V létě by se měla otevřít stanice Národní třída na lince B, koncem roku se však částečně uzavře stanice Muzeum na trase A. Omezení provozu čeká i další stanice. Plánují se rekonstrukce a výměny eskalátorů ve stanicích Palmovka, Karlovo náměstí, Náměstí Republiky a Anděl, při kterých by mělo dojít vždy k uzavření jednoho z vestibulů stanice.

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu modernizovaného Superbu

V březnu by se na autosalonu v Ženevě mohl objevit nový koncept velkého SUV vozu od mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Nová verze Fabie by pak měla být světu představena pravděpodobně na pařížském autosalonu počátkem září. Spekuluje se také o představení konceptu malého SUV založeného na základech modelu Citigo.

Playstation 4, nejmodernější herní konzole od japonské společnosti Sony, se v Česku začne prodávat 22. února. Na konkurenční XBox One od Microsoftu si budete muset počkat déle. Konzole se v USA sice prodává už od listopadu, na český trh by ale měla přijít nejdříve až v létě 2014.

Co přinese Nový rok

  • Elektřina pro české domácnosti má zlevnit v průměru o 10,9 %, regulovaná složka ceny plynu pak o 5,19 %.
  • Čeští dovozci začnou platit plnou sazbu cla při importu zboží ze zemí, jež byly vyřazeny ze seznamu rozvojových a nejméně rozvinutých.
  • Účinnosti nabývá novela zákona o loteriích, podle které část odvodů dostane přímo Český olympijský výbor na podporu sportu.
  • Účinnosti nabývá zákon, který zvyšuje hranici pro malou veřejnou zakázku u stavebních prací ze tří na šest milionů korun. Z jednoho na dva miliony korun vzroste také limit pro zakázky na služby.

Zdroj: ČTK

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...