Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uhlí by se již brzy mohlo těžit i pod městy

Černé uhlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černé uhlí | foto: Shutterstock

OSTRAVA Odborníci z Vysoké školy báňské - TUO budou hledat šetrnější způsoby těžby nerostných surovin. Nové technologie mají zajistit menší ekologické dopady na krajinu, například poklesy půdy při ražení černého uhlí. Také mají umožnit vytěžit uhlí v zakázaných místech pod městy.

Mohla by se tím například prodloužit těžba na Karvinsku, kde těží uhlí OKD. Novinářům v Ostravě to dnes řekli zástupci vysoké školy a Ústavu geoniky Akademie věd ČR při představení projektu s názvem Institut čistých technologií těžby uhlí a užití energetických surovin (ICT).

Projekt zaměstná 50 vědců

Na projekt se podařilo z evropských fondů získat 300 milionů korun. Škola za ně nakoupí nejmodernější laboratorní vybavení v ČR. Pracovat na něm bude zhruba 50 výzkumných pracovníků. Budou hledat lepší postupy i při těžbě ropy, zemního plynu nebo uranu a jejich zpracování.

"Jedním z cílů projektu je vyřešení takové technologie, která umožňuje dobývat v oblastech, kde chceme zcela uchovat povrch, aby na něm prakticky nebyly žádné změny. To znamená samozřejmě jiný způsob dobývání, kdy nedojde k takovým vlivům těžby," uvedl Richard Šňupárek z Ústavu geoniky Akademie věd ČR.

Bourat by se nemuselo
Na povrchu by mohly zůstat rodinné domy, důlní firmy by je nemusely vykupovat a bourat. Vliv těžby na život lidí by byl podle odborníků minimální.

Proto by důlní společnosti při využití této technologie mohly například těžit v zakázaných pásmech pod zastavěnými městskými částmi. Ve světě se již tato metoda takzvaného chodbicování využívá. Uhlí se dobývá v pruzích, které jsou lemovány stabilními pilíři, aby se zem po vybrání uhlí nepropadala. V Česku se zatím nevyužívá, odborníci ji chtějí zdokonalit.

Důl ve Frenštátu

"Po ověření metody bude možné těžit tam, kde se dneska nemůže," podotkl Šňupárek. Tato technologie by se mohla vyzkoušet již v příštím roce v některém dole na Karvinsku. "Je to ale i otázka ekonomiky, protože tento druh těžby je méně výnosný než normální těžba, protože uhlí v zemi zůstává více," řekl.

"Padesát procent uhlí sice v zemi zůstane, ale ten efekt je takový, že nebudeme muset řešit následky těžby na stabilitě domů, které mnohdy stojí velké částky," uvedl ředitel projektu a děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Vladimír Slivka.

Metoda umožní obejít ekology
Nová metoda by mohla být také využita při těžbě ložisek uhlí v Beskydech na Frenštátsku, proti které však protestují ekologové. "Důl Frenštát není otázka, zda těžit, nebo netěžit. Důl Frenštát je výzva, hledat takovou technologii, když to přeženu, že to bude stoprocentně čistá technologie," uvedl Slivka.

Odborníci se budou snažit najít takový způsob těžby, který by prakticky nezanechal na povrchu následky. "Máme všechny předpoklady, abychom naplnili tyto cíle," prohlásil Slivka. Výzkumní pracovníci také budou řešit možné využití hald černého uhlí na Ostravsku.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...