3. září 2009 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uhlobaroni prodali akcie, Tykač ovládl polovinu Czech Coal

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Dosud majoritní vlastníci energetické firmy Czech Coal prodali procento akcií firmě Pavla Tykače, čímž nyní ovládají Czech Coal stejným dílem.

Czech Coal dosud vlastnili z 51 procent prostřednictvím nizozemské Czech Coal N.V. Petr Pudil a Vasil Bobela. Zbytek ovládal přes kyperský Indoverse Czech Coal Investments finančník Tykač. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Czech Coal Liběna Novotná s tím, že podrobnosti transakce nezveřejní.

"Zájem Indoverse o dlouhodobé investice do energetických aktiv nás vedl k rozhodnutí o vyrovnání podílů," uvedl Pudil. "Jde o přirozené naplnění dlouhodobého partnerství. Původně finanční investice se tím stává strategickou," doplnil Tykač.

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami a.s. Czech Coal, která obchoduje především s hnědým uhlím, elektřinou a povolenkami na emise skleníkových plynů.

Dále ji tvoří a.s. Litvínovská uhelná s největším objemem zásob uhlí v ČR, a.s. Vršanská uhelná s životností zásob v rámci limitů až do roku 2058, a.s. Czech Coal Services poskytující sdílené služby těžebním společnostem a řada dalších obslužných společností. Do skupiny byla letos začleněna i společnost REN Power CZ, přední český investor do obnovitelných zdrojů energie.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!