12. ledna 2010 10:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uhlobaroni se chtějí spojit s Prahou, aby ČEZu překazili byznys

Boj o plyn: Uhlobaroni se chtějí spojit s Prahou, aby ČEZu překazili byznys | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boj o plyn: Uhlobaroni se chtějí spojit s Prahou, aby ČEZu překazili byznys | foto: Shutterstock

PRAHA Uhlobaroni Pavel Tykač, Petr Pudil a Vasil Bobela, kteří ovládají zásoby uhlí na Mostecku, se rozhodli překazit plány energetické společnosti ČEZ v hlavním městě a vstoupit do hry o Pražskou teplárenskou - jeden z nejziskovějších podniků v oboru.

Jsou ochotni magistrátu půjčit až šest miliard korun, aby Praha mohla v teplárenské získat větší než čtvrtinový podíl, který kontroluje dnes. Informují o tom Hospodářské noviny.

"Máme o Pražskou teplárenskou dlouhodobý zájem. Jsme připraveni městu s koupí podílů ostatních akcionářů pomoci, a to včetně poskytnutí půjčky," řekl listu spolumajitel Czech Coal Pudil. Pražští politici z ODS i ČSSD však deníku řekli, že o půjčku zájem nemají.

O Pražskou teplárenskou se Tykač ucházel už loni. Úspěšnější ale byli bankéři ze skupiny J&T, kteří od loňska v teplárenské kontrolují téměř polovinu. Finančníci J&T nyní vystupují jako spojenci ČEZ a své investice koordinují v rámci širší strategie, jejímž cílem je společně posílit vliv v české energetice.

Praha svůj podíl v Pražské teplárenské nedrží přímo, ale prostřednictvím společnosti Pražská teplárenská holding, o niž se město dělí s německou společností EnBW. Jediné předkupní právo, které by Praha mohla uplatnit, se vztahuje na tuto firmu. Pokud by z holdingu odcházela EnBW, musí své akcie nabídnout městu. "Podíl EnBW v Pražské teplárenské Holdingu byl oceněn na 3,2 miliardy korun. Podle toho by akcie v Pražské teplárenské, jež kupuje ČEZ, měly hodnotu skoro dvojnásobnou," uvedl předseda pražské ČSSD Petr Hulinský.

Ředitel ČEZ pro fúze a akvizice Vladimír Schmalz listu řekl, že ČEZ hodlá jako akcionář Pražské teplárenské působit dlouhodobě. Spekulace o připraveném scénáři, podle něhož by časem měla společnost ovládnout firma Dalkia, s níž se ČEZ loni na podzim majetkově propojil, vyloučil.

Pražská teplárenská zásobuje teplem téměř 40 procent pražských domácností (asi 260.000) a řadu podniků, obchodních center a institucí. Délka jejích sítí je zhruba 660 kilometrů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz