8. února 2008 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ukrajina se brání: Gazpromu nedlužíme

Ruský plynárenský monopol Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynárenský monopol Gazprom. |

KYJEV Ukrajinská ropná a plynárenská společnost Naftogaz popřela, že dluží ruskému plynárenskému gigantu Gazprom peníze za dodávky. Gazprom ve čtvrtek pohrozil, že příští týden zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, pokud země údajný dluh neuhradí.

Naftogaz současně přislíbil, že zajistí, aby nebyl přerušen tranzit ruského plynu k evropským zákazníkům. Podle mluvčího Gazpromu činí celkový dluh Ukrajiny zhruba 1,5 miliardy dolarů (26,5 miliardy Kč). "Naftogaz Gazpromu nic nedluží," uvedla dnes ukrajinská společnost ve svém prohlášení. Gazprom již ve ve čtvrtek upozornil, že jeho spor s Ukrajinou nebude mít na vývoz plynu do Evropské unie žádný vliv. Gazprom už v minulosti dodávky plynu na Ukrajinu přerušil a spor měl i s Běloruskem, což se dotklo i několika zemí Evropské unie. Dopady na Českou republiku byly minimální.


Gazprom je největším vývozcem zemního plynu na světě a z valné části je na něm závislá i Evropa. Zhruba čtvrtina plynu, který Gazprom vyváží, jde do Evropy přes Ukrajinu a Bělorusko. Nová ukrajinská vláda se snaží o změnu smluv, na jejichž základě plyn z
Ruska odebírá. Prozápadně orientovaný prezident Viktor Juščenko by měl příští týden v úterý navštívit Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin už v minulosti označil tranzitní země, které včas neplatí, za parazity.

Prý jen využívají levných ruských surovin a těží i z tranzitních poplatků. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny. Většina plynu, který Gazprom do Česka dodává, proudí přes bývalý monopol RWE Transgas. Loni Gazprom podepsal dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu na český trh
také se společností Vemex.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!