12. března 2015 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ukrajina se snaží oddálit bankrot, státní rezervy jí vystačí jen na měsíc

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajina stojí na pokraji státního bankrotu a v pátek proto zahájí jednání s věřiteli o možnostech restrukturalizace svého státního dluhu. Doufá, že jí rozhovory přinesou 15 miliard dolarů (385 miliard korun).

„Ministerstvo financí se nyní zabývá nutností snížit tlak dluhu na státní finance. Proto s věřiteli zítra zahájíme konzultace o restrukturalizaci,“ oznámila Jarešková.

Ukrajinský dluh činí zhruba sto procent hrubého domácího produktu a státní rezervy v současné době vystačí na zhruba měsíc. Stabilitu země navíc podkopává konflikt na východě a také ruská anexe ukrajinského autonomního poloostrova Krym. Někteří věřitelé proto v rámci černých scénářů předpokládají, že ve hře by nakonec mohl být až sedmdesátiprocentní odpis investic.

Škrtat, nebo zmrazit?

O možném odpisu dluhu zatím není žádná dohoda. Jedním z plánů, jak se masivním škrtům vyhnout, je například několikaleté zmrazení splátek. To by podle Reuters věřitelé mohli přijmout snáze než hrozící velké odpisy.

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že se Ukrajině vyjednáváním s věřiteli podaří získat 15,4 miliardy dolarů. MMF ve středu schválil pro Ukrajinu již dříve dohodnutý čtyřletý úvěrový program v objemu 17,5 miliardy dolarů (přes 450 miliard Kč). Celkem by pak Ukrajina měla během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii kolem čtyřiceti miliard dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!