24. května 2014 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusko se obává hrozeb ukrajinských radikálů o narušení tranzitu plynu

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

PETROHRAD Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu vyzval odběratele a tranzitní státy k důslednému dodržování dohod o tranzitu plynu do Evropy. Uvedl, že Rusko ctí závazky zakotvené v těchto kontraktech a očekává stejný přístup od všech zúčastněných.

Znepokojení Moskvy vyvolávají otevřené hrozby ukrajinských "radikálů" o narušení dodávek ruského zemního plynu do Evropy, prohlásil zároveň Putin.

Evropa a ruský plyn

Evropa je do značné míry závislá na ruském plynu, který je dodáván ropovody procházejícími přes Ukrajinu. Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou se zhoršily od únorového svržení ukrajinského promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče a ruské anexe Krymu.

"Otevřeně přiznávám, že nás vážně znepokojují prohlášení ukrajinských radikálů, jejich otevřené hrozby, že naruší tranzit plynu. Doufám, že tam (na Ukrajině) nad vším převládne zdravý rozum," citovala agentura Ria-Novosti Putinovo prohlášení při setkání se šéfy významných energetických společností v rámci hospodářského fóra v Petrohradě. Situace na Ukrajině podle něj jen potvrzuje nutnost přímých dodávek plynu do Evropy a nutnost míjet při těchto dodávkách tranzitní země.

"Soudím, že aktivní postoj k dané otázce musí zaujmout i Evropská komise. Vždyť jedním z jejích úkolů, jestli ne tím hlavním, je obrana zájmů evropských spotřebitelů," řekl dále ruský prezident.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz