14. listopadu 2011 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

UniCredit má gigantickou ztrátu 10 miliard eur

UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | foto: Reprofoto

MILÁNO Největší italská banka UniCredit utrpěla ve třetím čtvrtletí kvůli rekordním odpisům historicky vysokou čistou ztrátu 10,6 miliardy eur (273 miliard Kč) a naplánovala výrazné propouštění.

Společnost, která má významné aktivity i na českém trhu, v dnešní zprávě rovněž oznámila, že plánuje počátkem příštího roku navýšit svůj kapitál o 7,5 miliardy eur, aby dosáhla požadované úrovně kapitálové přiměřenosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztráta byla i přes očekávané odpisy překvapením. Analytici podle agentury Reuters očekávali několikamilionový zisk ve srovnání se ziskem 335 milionů eur ve třetím čtvrtletí loňského roku.

UniCredit oznámila, že do roku 2015 sníží počet svých zaměstnanců v Itálii o zhruba 5200. Banka chce snížit počet pracovních míst v tomto období o 12 procent a v rámci úsporných opatření zruší podle informovaných zdrojů svou londýnskou pobočku obchodování se západoevropskými akciemi.

UNICREDIT V ČESKU

Na českém trhu je UniCredit podle objemu aktiv čtvrtou největší bankou. UniCredit zahájila svoji činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací dvou dosud samostatně působících bankovních domů HVB Bank a Živnostenské banky.

Počet klientů: přes 200 tisíc
Spravovaný majetek: 257,7 miliard korun
Počet poboček 69

V prvním pololetí letošního roku bance kvůli odpisu řeckých dluhopisů klesl meziročně zisk o více než polovinu na 668 milionů korun. Banka musela odepsat cenné papíry za 858 milionů korun. Provozní zisk banky naopak stoupl o 1,1 procenta na 1,84 miliardy Kč.

Od úsporných opatření a dalších strategických kroků si UniCredit slibuje oživení ziskovosti. Čistý zisk by měl podle nového strategického plánu banky do roku 2015 dosáhnout 6,5 miliardy eur ročně.

UniCredit si hodlá udržet přední pozici v regionu střední a východní
Evropy. Koncentrovat se chce na Itálii, Rakousko, Německo, Polsko a
Turecko, nevylučuje ale odprodej některých menších aktiv ve východní
Evropě.

Splní banka nová pravidla?

UniCredit má z italských bank nejdále do toho, aby splnila nový požadavek evropského bankovního dohledu. Ten v říjnu stanovil minimální poměr základního kapitálu banky k aktivům na devět procent.

Kapitálové navýšení UniCredit bude mezi evropskými bankami největší od loňského října, kdy německá Deutsche Bank posílila základní jmění o deset miliard eur. Ztráta byla i přes očekávané odpisy překvapením, protože analytici podle agentury Reuters očekávali několikamilionový zisk ve srovnání se ziskem 335 milionů eur ve třetím čtvrtletí loňského roku.

UniCredit za poslední čtvrtletí odepsala z hodnoty nehmotných aktiv 9,6
miliardy eur. Z valné části šlo o odpisy akvizic na Ukrajině a v Kazachstánu. Další odpisy se týkaly německé dceřiné banky Hypovereinsbank a banka také odepsala 135 milionů eur z hodnoty svých řeckých státních dluhopisů.

Co se stane se čtvrtou největší bankou v Česku? Analýzu propadu UniCredit čtěte v zítřejším vydání Lidových novin


Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ CONTROLLER s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč