15. října 2008 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Unie rozhodne o centru pro finanční krize

Gordon Brown a José Manuel Barroso (vpravo) při zahájení summitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gordon Brown a José Manuel Barroso (vpravo) při zahájení summitu. | foto: ČTK

BRUSEL Na vzniku společné instituce, která má vydávat varování, poskytovat informace a hodnotit problémy na finančních trzích, se snaží dohodnout šéfové vlád EU. Dvoudenní summit v Bruselu rozhodne, zda vytvoření krizového finančního centra státy podpoří. Evropská komise také překvapivě navrhla postupně zvýšit minimální záruku pro bankovní vklady drobných střadatelů na 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu Kč).

Záruky za vklady až na 100 tisíc eur
Česko je ochotno zvýšit minimální garance vkladů na 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun), jak dnes navrhla Evropská komise, jen pokud některé země odvolají garance všech vkladů. Před summitem EU v Bruselu to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. V úterý česká vláda schválila garance vkladů do maximálního limitu 50.000 eur (zhruba 1,25 milionu korun). Změnu zákona musejí posoudit poslanci, a to zřejmě ve zkráceném řízení. "Záleží nám zejména na dodržování pravidel férové soutěže a vnitřního trhu v Evropské unii. To znamená, že bychom byli ochotni přistoupit na takový kompromis za předpokladu, že by na něj přistoupily všechny ostatní země. A
státy, které deklarovaly absolutní vklady, by tuto deklaraci odvolaly a všichni se přihlásili ke 100.000 eur," řekl Kalousek.
Podle něj návrh komise jinak není pro Českou republiku výhodný, protože zvýšení limitu schválené v úterý vládou již pokrývá 97 procent vkladů drobných střadatelů. V současnosti Česká republika garantuje vklady do 25.000 eur (kolem 600.000 korun). Stoprocentní záruky za vklady drobných spotřebitelů oznámily například Německo, Rakousko či Irsko.

"Každý členský stát se bude moci kdykoli obrátit na toto centrum, které mu zajistí okamžitou a důvěrnou informaci od úřadujícího předsednictví, předsedy ECB (ve spojení s ostatními evropskými centrálními bankami), předsedy Komise a předsedy euroskupiny," uvádí se v předběžné verzi dokumentu.

Státy eurozóny se v neděli kvůli finanční krizi dohodli na vytvoření jakýchsi záchranných plánů, které mají do problémy zmítaného bankovního sektoru "napumpovat" více než dva biliony eur.

Tím však snahy Evropské unie nekončí, dnešní summit má určit i pravidla pro lepší koordinaci protikrizových opatření mezi jednotlivými členskými státy. Ty už navrhli minulý týden ministři financí EU, ale pouze v obecné rovině.

"Pro zajištění důvěry ve finanční a bankovní systém a pro ochranu zájmů vkladatelů a investorů je v rovněž důležité, aby finanční instituce důsledně prováděly doporučení týkající se transparentnosti jejich závazků a rizik," stojí v předběžné verzi závěrečného dokumentu, který mají schválit premiéři a prezidenti EU. Současné změny se ovšem neobejdou bez posílení dohledu nad finančními institucemi.

"Evropská rada zdůrazňuje, že je nutno posílit dohled nad evropským finančním odvětvím, zejména nad přeshraničními skupinami. Podporuje urychlení probíhající činnosti v oblasti posílení pravidel týkajících se stability, včetně směrnice o kapitálových požadavcích týkajících se bank," uvádí dokument. Evropská komise změny dohledu navrhla v nedávno představené směrnici o kapitálové přiměřenosti.

Posílení přeshraniční výměny informací mezi jednotlivými národními regulátory, s nímž legislativa počítá, se však může setkat s odporem některých členských států, včetně České republiky. Některé země, kde většinu bank vlastní zahraniční společnosti, se totiž obávají, že by jejich regulátoři mohli přijít o část pravomocí na úkor zemí, kde sídlí právě mateřské banky, nikoliv dceřiné.

Brown: Putřebujeme globální regulaci
Světová ekonomika podle britského premiéra Gordona Browna potřebuje globální regulaci finančních trhů. Jedním z kroků, které by měly přinést více informací o trzích a předejít celosvětovým krizím, jako je ta nynější, by měla být reforma Mezinárodního měnového fondu, řekl Brown před začátkem summitu Evropské unie. "Mezinárodní měnový fond je třeba rekonstruovat tak, aby vyhovoval nárokům moderního světa," dodal britský premiér. Velkým problémem současnosti podle něj je, že nadnárodní firmy kontrolují pouze národní regulátoři, a o jejich působení tak je málo informací. Nadnárodní by proto podle něj měla být i kontrola. Zároveň by měl vzniknout mezinárodní systém včasného varování pro případy krizí.
Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.