2. září 2010 20:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Unie se shodla na nové podobě dohledu nad finančními institucemi

Evropská unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie. | foto: Reprofoto

BRUSEL Evropská unie se po měsících jednání a neshod dohodla na nové podobě finančního dohledu v EU. Změny přijala v reakci na finanční krizi. O dohodě informoval novináře eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Vzniknout by měly nové orgány, které budou dohlížet na činnost bank, pojišťoven i obchody na trzích.

"Dosáhli jsme klíčového milníku - dosáhli jsme politické shody na vzniku evropského finančního dohledového rámce," uvedl eurokomisař.

Jde o krok, který ještě musí být schválen ministry financí. Ti v Bruselu zasednou v úterý. Potřebné je pak i potvrzení v Evropském parlamentu, kde by se mělo hlasovat zřejmě na konci září.

Pokud se podaří tento harmonogram dodržet, začne rozsáhlá reforma, jejíž dojednávání provázelo množství sporů, platit od počátku příštího roku.

"Tato nová dohledová architektura je zásadní etapou našeho úsilí vyvodit důsledky z této krize," uvedl Barnier. Právě nedostatečnému dohledu je připisován podíl na vzniku nejvážnějších finančních potíží v EU za dobu její existence.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!