15. července 2011 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Unie začala vyšetřovat ČEZ kvůli dominanci

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

BRUSEL Evropská komise zahájila vyšetřování české energetické společnosti ČEZ kvůli podezření z omezování rivalů na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Komise ČEZ podezřívá, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenční společnosti na trh.

Pokud by Brusel shledal českou firmou vinou, hrozila by jí pokuta v řádu desítek miliard korun a nebo prodej části majetku. "Zahájení formálního řízení neznamená, že komise má důkaz o porušení předpisů. Znamená to pouze, že Komise bude tuto věc šetřit přednostně," uvedla komise.

Podezření z omezování konkurence Brusel pojal již v roce 2009, kdy inspektoři komise provedli v sídle ČEZ razii. Ta se přitom týkala i společnosti Energetický a průmyslový holding, která patří finanční skupině J&T. Komise ovšem tuto firmu nevyšetřuje a podle důvěryhodných zdrojů ČTK nejspíš ani nebude.

ČEZ prý vystrnadil Tykače
Podle dřívějších informací se měl český energetický gigant provinit tím, že si údajně u správce českých přenosových sítí ČEPS rezervoval tak velkou kapacitu pro připojení vlastních elektráren, že jiné projekty neměly šanci získat povolení ČEPS na připojení.

Tento postup vadil především těžební společnosti Pavla Tykače Czech Coal, která má projekt na výstavbu uhelné elektrárny v lokalitě severočeských Počerad.

Lidovky.cz, ČTK