7. ledna 2011 12:41, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Únik dokumentu: Sazka už hledá kupce pro svou arénu

Sazka Arena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka Arena | foto: ČTK

PRAHA Vedení Sazky se už smířilo s tím, že se bude muset zbavit své O2 areny. Právě miliardové splátky za výstavbu "chrámu zasvěceného hrám" největší českou loterijní společnost dostalo do finančních problémů, které mohou vyústit ve vyhlášení insolvence. V interním dokumentu Sazky ohledně aktuálního vývoje se dokonce píše, že už začala neoficiální jednání se zájemcem ohledně získání polovičního podílu v aréně.

Informuje o tom server Aktuálně.cz, který má interní zprávu k dispozici. Podle dokumentu je prodej velké nebo malé arény (která je v areálu komplexu haly) součástí připraveného restruktualizačního plánu Sazky.

Podle odborníku, kteří nynější peripetie Sazky sledují je prodej arény téměř nevyhnutelný. Provozovatel haly, firma Bestsport, měla loni sice nejvyšší zisk ve své historii (55 milionů), ale splátky za halu budou až do roku 2021 v řádu miliard.

Čtěte více

Podle Aktuálně.cz obsahuje interní zpráva i výčet všech nabídek na vyřešní finančních problémů, které Sazka doposud dostala. Konkurent společnosti, sázkový holding Synot, například konkrétně nabídl 5 miliard korun za 66 procentní podíl.

Podle České televize (ČT) akcionáři Sazky potvrdili, že chtějí vysočanskou O2 arenu prodat, dokonce už jednají se dvěma případnými kupci. ČT uvedla, že zájemci za halu nabízejí více než dvě miliardy korun. "Jsou tam velice silné zkušenosti s provozováním hal. Není to jenom obchodní zájem. Byla zahájena konkrétní jednání," řekl televizi předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Pavel Kořán. Jeden z uchazečů o halu podle něj pochází z Česka, druhý za zahraničí.

Zpráva shrnuje i všechny dosavadní nabídky, které Sazka nebo její akcionáři dostali. Nejkonkrétnější je prý Synot Holding. Podle zprávy tento konkurent v loterijním byznysu nabízí pět miliard Kč za získání podílu 66 procent v Sazce. Zbylých 34 procent by měli v držení nynější akcionáři a navíc by ročně po dobu pěti let dostávali 250 milionů Kč. Ve zprávě ji Sazka nijak nekomentuje.

Ulčákova nabídka
Oproti tomu nabídka společnosti E invest Martina Ulčáka má podle zprávy spočívat v naplnění jednoduchého scénáře. Ulčák údajně půjčí tolik, kolik Sazka bude potřebovat. Nepožaduje za to žádný podíl v Sazce. Na oplátku pouze dostane domluvený podíl ze zisku rozdělovaného na valných hromadách v následujících 10 až 15 letech. Akcionářům nabídne ročně vyplácet minimálně 200 milionů Kč. To je o sedmdesát milionů více než nabízí Penta. Právě částka 130 milionů korun pro akcionáře po dobu třicet let je jediný konkrétní údaj, kterým se zpráva zmiňuje o nabídce Penty, napsal server.

O Martinu Ulčákovi více ZDE:

Ve hře je však stále ještě možnost, že se Sazce podaří dostat se z problémů vlastními silami.Generální ředitel společnosti Aleš Hušák věří, že se mu podaří prosadil vlastní plán restruktualizace, která spočívá ve změně dluhopisové dokumentace, zejména splátkového kalendáře, v nové dohodě se spolupracujícími bankami, v úpravě rozpočtu na rok 2011 a 2012 a prodeji zbytného majetku.


Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!