22. srpna 2011 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Unikátní český župan saje vodu a drží teplo

Pracovníci oděvní firmy přenášejí figurínu, na které předváděli župan z tkaniny Prowell vyvinuté českými firmami ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci oděvní firmy přenášejí figurínu, na které předváděli župan z tkaniny Prowell vyvinuté českými firmami ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. | foto: ČTK

BRNO České firmy ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) vyvinuly novou froté tkaninu, která zároveň účinně saje vodu a zachovává teplo. Nová 3D tkanina s názvem Prowell je vhodná pro výrobu hotelového textilu, zejména županů.

Zástupci firem Texsr, Veba a Papillons o novém českém vynálezu, který se začne prodávat na podzim, informovali na veletrhu Styl a Kabo na brněnském výstavišti.

"Cílem bylo zlepšit komfort froté materiálů. Napadlo nás, že by bylo vhodné, aby materiál lépe držel teplo a zároveň sál vodu," řekla novinářům prorektorka TUL Jana Drašarová. Podle ní se momentálně vyrábějí buď tlusté froté župany, které jsou teplé, ale nasají brzy vodu a zůstávají mokré, nebo syntetické župánky, které zase nejsou dost teplé.

ČTĚTE TAKÉ:

Tkanina podle Drašarové vznikla kombinací bavlny a syntetického vlákna. "Rubová strana přicházející do styku s pokožkou má schopnost odvádět vlhkost z těla a předávat ji lícní, smyčkové straně tkaniny, odkud se vlhkost odpařuje do ovzduší. Tím se na těle udrží příjemný pocit sucha a tepla," vysvětlila.

Vývoj nové tkaniny podle ní trval dva roky. Firmy a univerzita na projektu spolupracují v rámci skupiny Clutex, která sdružuje 21 českých firem, vysokých škol a výzkumných ústavů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!