16. září 2009 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Unilever, výrobce Ramy či Flory, v Nelahozevsi končí. Propustí 634 lidí

Margarín Flora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Margarín Flora | foto: Reprofoto

PRAHA Britsko-nizozemský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever zavře svůj závod v Nelahozevsi, zaměstnávající 634 lidí. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Výroba bude utlumena v několika fázích, úplně ukončena bude ve druhém čtvrtletí roku 2010.

Firma, která v Nelahozevsi vyráběla například rostlinné tuky Rama, Flora či Perla a téměř celé portfolio značky Hellmann's, bude i po ukončení výroby v Česku pokračovat ve svých obchodních aktivitách.

Za hlavní důvody ukončení výroby v Česku firma označila "snížení nákladů a urychlení operací a inovací". Unilever přistoupil k úplnému uzavření závodu poté, co byly zváženy všechny ostatní možnosti, dodala společnost.

"Tento záměr (ukončení) se v žádném případě nedotýká marketingových a obchodních aktivit společnosti Unilever. Unilever je i nadále odhodlán v České republice podnikat a dodávat své produkty spotřebitelům i zákazníkům," uvedla firma.

Mělnický úřad práce zatím nemá jasno o tom, jak přesně bude situaci řešit. "O svém záměru nás Unilever informoval dnes, ale čekáme ještě na konkrétní údaje. Chybí nám jakékoliv informace o zaměstnancích, například věková struktura, bydliště a tak podobně," řekl ČTK ředitel úřadu práce Zdeněk Studený.

Unilever a krize

Unilever je jedním z největších světových dodavatelů rychloobrátkového zboží a působí ve více než sto zemích. Stejně jako další firmy z oboru se však potýká s krizí. V letošním druhém čtvrtletí se čistý zisk společnosti snížil o 17 procent na 758 milionů eur (zhruba 19,2 miliardy Kč). Pokles ziskovosti vedení firmy vysvětlilo poklesem marží právě kvůli krizi.

Už v roce 2004 zrušil Unilever závod v Zábřehu na Moravě na Šumpersku. O místo tehdy přišlo zhruba 300 zaměstnanců.

Výroba tatarky a majonéz či instantních potravin se přesunula právě do Nelahozevsi. Cílem bylo soustředit potravinovou výrobu do jedné lokality, a snížit tak výrobní náklady a zvýšit konkurenceschopnost na evropském trhu.

Naopak produkce mýdel a kosmetiky se z Nelahozevsi přemístila do jiných provozů, hlavně v Evropě.

Nyní se závodě v Nelahozevsi vedle rostlinnných tuků vyrábí téměř celé portfolio značky Hellmann's. Mezi značky Unileveru patří i zubní pasty Signal, zmrzlina Algida, čaje Lipton, kosmetika Dove a další.

Tržby společnosti stouply od dubna do konce června o procento na 10,5 miliardy dolarů (asi 182,2 miliardy Kč) a objem prodeje se zvýšil o dvě procenta. Unilever zaznamenal mírný úspěch na americkém kontinentu, dařilo se mu ale hlavně v Asii a Africe. Naopak v západní Evropě jeho tržby klesly o více než pět procent.

Unilever ve světě


VZNIK: 1. ledna 1930; základy společnosti položily už v roce 1872 v Nizozemsku rodiny Jurgensova a van den Berghova, když začaly vyrábět margarín jako náhražku másla. Spoluzakladatelem firmy Unilever v roce 1930 a jejím prvním prezidentem byl Georg Schicht, potomek zakladatele tukových závodů v Ústí nad Labem.

PŘEDMĚT PODNIKÁNÍ: Vyrábí přes 400 značek nejrůznějšího sortimentu, zejména potraviny, kosmetiku a drogerii. Výrobní portfolio zahrnuje například značky Knorr (polévky, omáčky), Algida (zmrzliny), Lipton (čaje), Flora (margaríny), Signal (zubní pasty), Axe (kosmetika pro muže), Lux (mýdlo), Dove (kosmetika) či Domestos (čistící prostředky). V jediném závodě v ČR v Nelahozevsi vyrábí téměř celé portfolio značky Hellmann's či rostlinné tuky Hera a Perla.

SÍDLO: Rotterdam (Nizozemsko) a Londýn. Vedení pro střední Evropu, včetně ČR, sídlí v Budapešti. VEDENÍ: Generálním ředitelem Unileveru je Paul Polman. Regionu Střední Evropa šéfuje Herman Verstraeten a výkonným ředitelem pro ČR Antonín Jiroušek.

HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY: Zisk firmy v roce 2008 činil 5,285 miliardy eur (134,24 miliardy korun). Letos ve druhém čtvrtletí se čistý zisk společnosti snížil o 17 procent na 758 milionů eur (zhruba 19,2 miliardy Kč). Tržby firmy stouply od dubna do konce června o procento na 10,5 miliardy dolarů (asi 182 miliard Kč).
V ČR: Nyní má v ČR již jen jediný výrobní závod, a to v Nelahozevsi na Mělnicku. V roce 2004 zrušil Unilever závod v Zábřehu na Moravě (se zhruba 300 zaměstnanci) a výrobu tatarky a majonéz či instantních potravin přesunula do Nelahozevsi, odkud tehdy přesunul výrobu mýdla a kosmetiky do jiných provozů, hlavně v Evropě.

POČET ZAMĚSTNANCŮ: Ke konci roku 2008 měla v asi stovce zemí po celém světě 174.000 zaměstnanců.

Zdroj: ČTKČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...