14. května 2009 18:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Unipetrol spadl do ztráty, propouští

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: www.unipetrol.cz

PRAHA Petrochemická společnost Unipetrol se letos v prvním čtvrtletí propadla do ztráty více než 190 milionů korun. Tržby se meziročně snížily zhruba o třetinu na 14,5 miliardy Kč. Firma zároveň ohlásila snahu snížit v letošním roce počet zaměstnanců o osm procent na zhruba 4000.

 Společnost, jejímž většinovým vlastníkem je polská skupina PKN Orlen, to dnes oznámila na svých webových stránkách.

Společnost v letošním roce předpokládá téměř miliardovou úsporu v nákladech. Podobně by se měly snížit i investice firmy. "Aktualizovaný plán společnosti reaguje na finanční výsledky i na to, že se v průběhu posledních měsíců zhoršily prognózy dalšího vývoje české ekonomiky," řekl generální ředitel Krzysztof Urbanowicz.

"Naším cílem je stabilizovat skupinu Unipetrol, provést ji současnou ekonomickou krizí a zajistit, aby z ní vyšla silnější, až znovu nastane období růstu," dodal.

Vedení dnes neuvedlo žádný konkrétní výhled hospodaření společnosti v dalších obdobích s odkazem na špatně předvídatelné a stále se měnící podmínky na trhu. Ve stejném období minulého roku vykázala společnost zisk téměř 390 milionů korun při tržbách 22,15 miliardy korun.

Pozitivní na čtvrtletních výsledcích podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze byla vyšší než odhadovaná hrubá marže, tedy rozdíl výnosů a prodejních nákladů, který napomohl tomu, že i při nižších tržbách hospodářský výsledek dopadl lépe než odhady trhu.

"Negativní je samotná skutečnost, že je společnost ve ztrátě," doplnil. Analytici původně očekávali za letošní první čtvrtletí ztrátu ve výši 262 milionů korun a pokles tržeb o 31 procent na 16,06 miliardy korun.

Do ztráty se podle dnes zveřejněných výsledků propadla i mateřská společnost. PKN Orlen v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 1,09 miliardy polských zlotých (asi 6,7 miliardy korun). Loni ve stejném období byla v zisku 627 milionů zlotých (asi 3,8 miliardy korun).

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Čistý zisk Unipetrolu v roce 2008 meziročně klesl o 95 procent na 65 milionů korun, tržby se však meziročně zvýšily o 11 procent na 98,144 miliardy korun.

ČTK