Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Unipetrol vyvíjí paliva z kuchyňského oleje. Bionafta už neobstojí

Kuchyňské oleje. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuchyňské oleje. Ilustrační foto. | foto: MAFRAMAFRA

PRAHA Biopaliva druhé generace, přesněji vyspělá biopaliva, mají v budoucnu nahradit pohonné hmoty z potravinářských plodin, které plánuje Evropská unie omezit. Testování i první výroba těchto alternativních látek se ve světě odehrává už několik let. Teď se chce zapojit i český Unipetrol.

Vyspělá biopaliva se vytvářejí z různých surovin: komunálního odpadu, dřevní štěpky nebo celulózní biomasy. Tuzemský petrochemický holding zkouší možnosti vlastní výroby takzvaných hydrogenovaných olejů (HVO), jež vznikají například zpracováním živočišných tuků nebo rostlinných olejů – třeba právě z kuchyňského odpadu.

Výzkumníci Unipetrolu se do testování dali společně s litvínovským centrem UniCRE, které vybudoval Výzkumný ústav anorganické chemie v areálu Chempark v Záluží u Mostu.

Klasická biopaliva nevyhovují

Pohony druhé generace testují jako přípravu na případné budoucí využití všichni přední výrobci na světě, včetně evropských. Brusel totiž trvá na snížení emisí CO2 z dopravy do roku 2020 o šest procent a petrolejáři i další odborníci z palivářského oboru se shodují, že tohoto cíle nelze dosáhnout současnými technologiemi ani zdroji surovin.

Jinými slovy – klasická bionafta a tisíce tun vyrobeného řepkového oleje (MEŘO), případně lihu z cukrové řepy ke splnění evropské direktivy nebudou stačit. A nejen v Česku. Přestože je u nás stát dotuje výraznou slevou na spotřební dani.

„Unipetrol si uvědomuje, že dosažení cílů anebo alespoň jejich přiblížení je možné pouze prostřednictvím kombinace různých zdrojů anebo technologií výroby vyspělých biopaliv. Je proto aktivní v mnoha oblastech, a to ať už v rovině výzkumné, či v rovině testovací,“ vyjádřil se mluvčí holdingu Mikuláš Duda.

Podle Petra Jeviče z Výzkumného ústavu zemědělské techniky a výkonného ředitele Sdružení pro výrobu bionafty má HVO řadu kvalitnějších parametrů než dosavadní bionafta první generace, jež se u nás prodává – zejména pro pohon autobusů, nákladních vozů a zemědělské techniky – pod označením B100.

„HVO je na bázi rostlinných olejů a vzniká podobným zpracováním jako ropa. Zkoušeli jsme to už v roce 1996, ale pak se v projektu nepokračovalo,“ uvedl Jevič.

Hydrogenovaný olej při spalování prakticky nezapáchá a má vyšší kvalitu z hlediska vznícení. Navíc méně kouří, a tudíž udržuje v čistotě spalovací prostor i vstřikovací trysky.

Lídrem výroby HVO v Evropě jsou rafinerie společnosti Neste Oil. Palivo nachází využití především v motorech nákladních vozů, ve větším měřítku je testuje například švédská automobilka Scania.

U nás do nádrží aut (včetně osobních) teče také. Například nafta MaxxMotion Diesel od OMV obsahuje zčásti HVO.

Dražší alternativa

Samostatné využití se však zatím nevyplatí – palivo je dražší než klasická nafta a bez daňové podpory je těžko prodejné.

Největší petrolejářské firmy v Česku, sdružené v České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (Unipetrol z ní nedávno vystoupil, v asociaci zůstala jen jeho dceřiná společnost Benzina), přitom soudí, že HVO je nejvhodnější varianta ke splnění cíle Evropské komise snížit emise v dopravě. 

Asociace chce tedy prosadit, aby stát uznal hydrogenované oleje jako pokročilé biopalivo s možností dotace ve formě nižší spotřební daně.

Tato pohonná hmota ale zdaleka není jediným druhem pokročilých biopaliv, které se v Evropě a ve světě testují pro širší využití. Například Shell už v roce 2012 vybudoval v technologickém centru v americkém Houstonu pilotní závod ke zpracování biomasy z celulózy pro přimíchávání do klasického benzinu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.