8. března 2016 10:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ÚOHS podezírá Strabag a několik dalších stavebních firem z kartelu

Stavba - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba - ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podezírá několik stavebních firem z dalšího kartelu. Prošetřuje mimo jiné zakázku z roku 2006 na cyklostezku v části Strakonic zvané Nový Dražejov. Na zakázce se měly podle dvou na sobě nezávislých zdrojů údajně domlouvat mimo jiné brněnská OHL ŽS, Colas nebo Strabag. OHL ŽS šetření vedené ÚOHS potvrdil, Strabag to ve vyjádření odmítl.

„Strabag se této zakázky zúčastnil, ale nevyhrál. Není nám nic známo o tom, že by v souvislosti s účastí v této zakázce byl Strabag účastníkem správního řízení vedeného úřadem,“ uvedla Edita Novotná ze Strabagu.

Naopak OHL ŽS šetření ÚOHS na dotaz potvrdila. „OHL ŽS se jako jedna z pěti největších stavebních společností v ČR účastní každý rok více než 500 řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Ze strany ÚOHS probíhá šetření jediné veřejné zakázky, kde jedním z účastníků výběrového řízení realizovaného v roce 2006 byla také společnost OHL ŽS,“ řekl Tomáš Psota z vedení OHL ŽS.

Firma podle něj nemá v současné době žádné informace, v čem antimonopolní úřad případně shledává, že by porušila platné právní předpisy. „Společnost sama takové porušení předpisů neshledala,“ dodal Psota.

ÚOHS případ, ve kterém figuruje ještě několik dalších firem a netýká se jen jediné zakázky, komentovat zatím nechce. „K tzv. malému stavebnímu kartelu nepodáváme žádné informace, a to minimálně až do vydání prvostupňového rozhodnutí ve věci,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Podle informací iDNES.cz úřad firmám zanedlouho doručí takzvané sdělení výhrad. Tedy dokument, ve kterém jsou popsány provinění proti hospodářské soutěži, na kterých se vyšetřované firmy měly podílet.

Na kartely ve veřejných zakázkách se ÚOHS dlouhodobě zaměřuje. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj snížil v únoru o stovky milionů korun dosud nejvyšší pokutu za kartel stavebních firem. Společnosti mají nakonec zaplatit přes 1,66 miliardy. Firmy se mezi sebou domlouvaly na veřejných zakázkách v letech 2006 až 2008. Největší pokutu má zaplatit Skanska. Konkrétně jde o 529,9 milionu korun. Skoro půlmiliardové sankce dostal i Strabag a Eurovia. Eurovia má zaplatit 492,6 milionu a Strabag 497,6 milionu. Další pokuty jsou nižší. SWIETELSKY stavební má zaplatit 76,2 milionu, M-SILNICE a.s. 46,1 milionu, BERGER BOHEMIA a.s. 13,5 a Lesostavby Třeboň a.s. 4,2 milionu.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.