13. dubna 2012 11:25, aktualizováno  15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ÚOHS uložil pražskému dopravnímu podniku pokutu 800 tisíc

Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto: Lidové noviny

BRNO Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj uložil Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP) pokutu 800 tisíc korun za chyby v tendru na úklid stanic metra. Pokuta je pravomocná. Případem se ÚOHS zabýval opakovaně od roku 2008.

"Dopravní podnik hlavního města Prahy situaci analyzuje a rozhodne se na základě této analýzy, jak bude postupovat," řekla k rozhodnutí úřadu Aneta Řehková z tiskového oddělení DPP.

Rafaj případ v minulosti dvakrát vracel svým podřízeným k dopracování. Naposledy před dvěma lety po nich chtěl, aby lépe zdůvodnili pokutu. Její výše se ale dalším posuzováním nezměnila.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle úřadu musí být pokuta "natolik intenzivní, aby byla zadavatelem pociťována jako újma, neboť uložením velmi nízké pokuty by nedošlo k naplnění jejího účelu".

DP zakázku nepovoleně omezil

Antimonopolnímu úřadu vadily podmínky tendru z roku 2008. Podle něj dopravní podnik nedovoleně omezil počet zájemců o zakázku pouze na firmy, které již služby úklidu ve stanicích metra zajišťovaly.

Podle údajů ÚOHS se mohl do tendru přihlásit pouze uchazeč, jehož průměrný obrat za obdobnou činnost, jako byla ta v zakázce DPP, neklesl za poslední tři roky pod limit 20 milionů korun.

Podnik také požadoval doložení toho, že zájemce o zakázku v minulosti již služby komplexního a nepřetržitého úklidu stanic podzemní hromadné dopravy poskytoval, a to minimálně po dobu 12 měsíců a v rozsahu minimálně šesti uklizených stanic.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Dopravní podnik oproti tomu v průběhu správního řízení trval na tom, že úklid stanic metra je zcela specifickou a ojedinělou činností, která jen stěží nalezne srovnání s úklidem v jakýchkoliv jiných prostorách v ČR.

Tendr vyhlásil dopravní podnik v roce 2008. Výběrové řízení ale zrušil, neboť komise vyřadila nabídky všech tří uchazečů. Podnik poté uzavřel smlouvu s jedním z uchazečů, sdružením dvou firem CDV služby a V-Trade.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.