Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ÚOHS zrušil takřka sedmimiliardový tendr na autobusovou dopravu Pardubického kraje

Petr Rafaj, předseda ÚOHS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Rafaj, předseda ÚOHS. | foto: MAFRA

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil tendr Pardubického kraje na zajištění autobusové dopravy na deset let za 6,8 miliardy korun. Rozhodnutí potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj a je pravomocné. Úřad o tom v pátek informoval v tiskové zprávě. Kraj bude rozhodnutí respektovat. Hejtman Martin Netolický řekl ČTK, že kraj prozatím prodlouží smlouvu se stávajícími dopravci a vypíše novou soutěž.

Výběrové řízení na zajištění autobusové dopravy u úřadu napadly společnosti Arriva Morava a Toms Transport Services. Úřad řízení zrušil kvůli dvěma požadavkům. Kraj jednak požadoval předložení bankovní záruky výhradně od banky se sídlem v České republice, čímž podle ÚOHS bezdůvodně omezil okruh potenciálních dodavatelů.

Druhým problémem byl požadavek na použití malého typu autobusu s maximální délkou devět metrů, s možností náhrady malého autobusu vozem o délce od 10,5 metru. „Tím zadavatel bezdůvodně vyloučil použití takzvaného přechodového typu autobusu o délce více než devět metrů a méně než 10,5 metru, který by vnitřní kapacitou jinak odpovídal požadavkům zadavatele. Vytvořil tak bezdůvodnou překážku hospodářské soutěže,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Pardubický kraj rozhodnutí antimonopolního úřadu nepřekvapilo, už dřív se rozhodl připravit na přechodové období po 1. červenci. Původně se plánovalo, že od tohoto data se již regionální přepravy ujmou dopravci vzešlí ze soutěže. „Se stávajícími dopravci bude prodloužena smlouva na základě jednacího řízení bez uveřejnění, protože nás tlačí čas. Bude vypsána nová soutěž, která připomínky zohlední,“ řekl ČTK Netolický (ČSSD). Podle něj je trochu překvapivá výhrada ÚOHS k tomu, aby dopravci složili bankovní záruku u českých bank, ale rozhodnutí bude respektovat.

ÚOHS v první instanci o tendru rozhodoval už loni na podzim, Pardubický kraj proti jeho rozhodnutí podal rozklad. Předseda úřadu Petr Rafaj ho nyní zamítl a v obou bodech dal svému úřadu za pravdu.

Rozhodnutí ÚOHS může kraj napadnout žalobou u Krajského soudu v Brně, ta ale nemá odkladný účinek.Ve výběrovém řízení uspěly společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí a Arriva Východní Čechy, měly převzít provozování linkových autobusů v kraji na deset let, první měla zajišťovat dopravu ve dvou oblastech, druhá v šesti.

Pardubický kraj v soutěži předepsal počet autobusů v různých kategoriích a jízdní řády, jež je dopravce povinen akceptovat. Dalšími podmínkami bylo vybavení vozidel. Region byl rozdělen na osm oblastí, na každou byla soutěž zvlášť. Celková hodnota kontraktu včetně maximálního třicetiprocentního navýšení ujetých kilometrů činila zhruba 6,8 miliardy korun. Cena se sníží o vybrané jízdné.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?