Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úpadek Setuzy vrcholí, prodá se majetek za stovky milionů

Setuza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setuza | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Zpeněžování majetku ústecké Setuzy jde po dvou letech do faktického konce. Během letoška by se měl prodávat nemovitý majetek, oceněný na zhruba 100 milionů korun, řekla Jaroslava Dlabolová z firmy, která insolvenci řídí. Ve hře je i prodej pohledávek za 330 milionů korun, je ale otázka, kolik z nich je možné vymoci.

Nejvíc by měl věřitelům vynést prodej ochranných známek, za něž dala firma Glencore celkem devět milionů eur (asi 230 milionů korun). Zhruba miliardové požadavky věřitelů se ale zřejmě podaří uspokojit jen zčásti.

Prodej mimo dražbu
V první várce nabízených nemovitostí by mělo být mimo jiné zařízení na výrobu oleje v Mydlovarech na Českobudějovicku s odhadní cenou 13 milionů korun nebo rekreační objekt v Jiřetíně pod Jedlovou za čtyři miliony.

"Máme souhlas k prodeji značné části majetku mimo dražbu, byť ne té nejhodnotnější. Během 14 dnů plánujeme vyhlásit výběrové řízení na prodej," řekla Dlabolová. Podobně bude správce postupovat i v případě druhého souboru majetku, v němž bude nejhodnotnější průmyslová čistírna odpadních vod v areálu chemičky, oceněná na 70 milionů korun.

Setuza

Setuzu v minulosti vlastnil podnikatel Tomáš Pitr, později patřila do skupiny Via Chem Group. Ještě před pěti lety měla asi 750 zaměstnanců, ale také značné problémy. Aby měla na splácení dluhů, postupně rozprodala majetek za asi tři miliardy korun a jeho nezbytnou část si jen pronajímala.

V prosinci 2008 upadla do soudních pří a nakonec i insolvence, jenže v tu dobu už byly všechny výrobní aktivity převedeny na jiné společnosti mimo jiné i na STZ. Ta později upadla do insolvence také.

Výše pohledávek za Setuzou se určuje obtížně kvůli sporům s jednotlivými věřiteli. První tři, kvůli jejichž požadavkům byl úpadek prohlášen, požadovali asi 900 milionů korun.

Nejvíc zatím věřitelům vynesl prodej ochranných známek, které koupila za devět milionů eur (asi 230 milionů korun) nadnárodní firma Glencore, která od roku 2011 postupně přebrala část provozů Setuzy. Penězi budou věřitelé disponovat ale až v době, kdy se vyřeší spory o platnost transakce, kterou zpochybnilo hned několik stran. Poslední zpeněžitelnou položkou budou pohledávky. "Jejich suma je asi 330 milionů korun, je ale otázka, kolik z nich bude vymožitelných," řekla Dlabolová.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR V CENTRU PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč