13. října 2015 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf bankovní skupiny Erste: Uprchlíky k nám jednou možná budeme lákat penězi

Andreas Treichl, šéf rakouské bankovní skupiny Erste, jež vlastní Českou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreas Treichl, šéf rakouské bankovní skupiny Erste, jež vlastní Českou... | foto: Foto Petr TopičMAFRA

PRAHA Evropa, včetně Česka, vymírá. Stále méně lidí bude v budoucnu vydělávat na stále víc obyvatel v poproduktivním věku. Podle prognóz by v roce 2050 zhruba 30 procent české populace měli tvořit lidé starší 65 let. Před pěti lety to přitom bylo asi 15 procent. Řešení se podle Andrease Treichla, šéfa rakouské bankovní skupiny Erste, která vlastní Českou spořitelnu, může nalézat v současné uprchlické krizi.

„Potřebujeme imigraci. Jediným dalším řešením je přinutit lidi mít více dětí. To se neděje. Ani Miloš Zeman, ani Václav Klaus či kdokoliv další zatím neřekl lidem – pořiďte si čtyři až pět dětí,“ říká Treichl v rozhovoru pro LN. „Je dost dobře představitelné, že za 25 až 30 let budeme platit hodně peněz, abychom je k nám dostali,“ dodal Treichl s tím, že alespoň polovinu přijatých uprchlíků lze začlenit do pracovního procesu a pomoci tak jim i nám.

Šéf Erste v žádném případě neopomíjí případné problémy s imigrační vlnou, kdy určitý podíl z příchozích migrantů představují i kriminálníci, podvodníci či staří lidé, o které se budeme muset postarat. Podle něj je však podíl lidí, kteří sem přicházejí a lze je začlenit do evropského pracovního trhu, zásadně vyšší než u stávající evropské populace.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?