3. února 2011 20:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uprchlý závodník Koloc, který si má odsedět 5 let, trénuje hokejisty Malajsie

Bývalý automobilový závodník Martin Koloc na archivním snímku z roku 1996. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý automobilový závodník Martin Koloc na archivním snímku z roku 1996. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý automobilový závodník Martin Koloc, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, vede jako trenér hokejisty Malajsie na Asijských zimních hrách v Kazachstánu. Královéhradecký soud Koloce v nepřítomnosti odsoudil k pěti letům vězení za vytunelování podniku Rubena Náchod. Mluvčí policejního prezídia Veronika Hodačová potvrdila, že mezinárodní zatykač stále platí.

Informaci přinesl server iDnes.cz.

Policejní prezídium předalo informaci o Kolocově pobytu Interpolu,řekla Hodačová. Jakmile ministerstvo spravedlnosti obdrží z Interpolu oficiální zprávu, že se Koloce podařilo lokalizovat, začne podnikat kroky vedoucí k jeho vydání do Česka.

"Bez oficiální informace Interpolu začít nemůžeme," uvedla mluvčí
ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Upozornila, že pokud by byl Koloc v Kazachstánu zadržen, není jeho vydání jisté. Česká republika nemá s touto zemí uzavřenu žádnou smlouvu o vydávání hledaných lidí. Podle mluvčí by bylo možné iniciovat vydání na takzvaném bezesmluvním základě. Záleželo by ale na konkrétních okolnostech případu.

Vytunelování gumárenského podniku
Policisté po Kolocovi pátrají už od roku 2004. Dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů na okruzích a zakladatel týmu Buggyra čelí obžalobě za vytunelování Rubeny Náchod. Podle státního zástupce spolu se čtveřicí někdejších manažerů naplánovali sérii transakcí, které gumárenský podnik v letech 1991 až 1994 připravily o peníze. Firmě způsobili škodu ve výši 125 milionů korun, škoda za dalších 128 milionů podniku hrozila.

Kauza patří k nejdelším v české justici, trvá už sedmnáctý rok. Naposledy se jí královéhradecký krajský soud zabýval vloni v říjnu a skupinu kolem závodníka Koloce poslal na pět let za mříže. Verdikt ale není konečný.

ČTĚTE TAKÉ:


Koloc nyní vede hokejisty Malajsie na Asijských zimních hrách v
Kazachstánu. Jeho svěřenci prohráli s Thajskem 16:1 a podlehli Kyrgyzstánu 23:2. Podařilo se jim ale porazit Kuvajt 12:7 a úspěchem bylo i úvodní vystoupení, ve kterém Malajsie porazila Bahrajn 25:0. Nyní musí trenér Koloc připravit svůj tým na páteční zápas se Spojenými arabskými emiráty.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!