1. dubna 2011 19:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úřad dal za pravdu ČEZ, Prunéřov dostal zelenou

Elektrárna Prunéřov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Prunéřov | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

KADAŇ (CHOMUTOVSKO) Stavební úřad v Kadani vydal územní rozhodnutí potřebné pro rekonstrukci hnědouhelné elektrárny Prunéřov. Projednávání provázely ostré spory mezi zástupci elektrárenské společnosti ČEZ, která chce elektrárně prodloužit životnost, a zástupci ekologických organizací, kteří si myslí, že elektrárna bude znečišťovat ovzduší víc, než by mohla.

Informovala o tom Česká televize. Dalším tématem ve vyhrocené debatě mezi ekology a zástupci ČEZ byla energetická účinnost elektrárny; Greenpeace tvrdí, že rekonstrukce nevyužije nejlepších dostupných technologií a bude mít asi o desetinu nižší energetickou účinnost, než by bylo možné.

Čtěte také

ČEZ se hájí tím, že technologii, kterou žádají oponenti, použít nešlo, protože v dolech kolem Prunéřova se netěží tak kvalitní uhlí, jaké potřebuje. Podle vedoucího stavebního úřadu v Kadani Milana Pikla dospělo ministerstvo životního prostředí k závěru, že tato technologie je přijatelná.

Aktivisté Greenpeace opět lezou na komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku

ČEZ nemusí dostat povolení k provozu
Kritici tvrdí, že úřady se snažily vyjít vstříc společnosti ČEZ a připomínky oponentů nechtěli slyšet, vzdát se ještě nechtějí. "Budeme zase vznášet námitky a připomínky," uvedl v ČT zástupce občanského sdružení Chomutov pod pokličkou ČEZ.

Čtěte také

Podle právníků odpůrců nemá ale ČEZ ještě vyhráno. Společnost může elektrárnu klidně přestavět, když ale nedostane povolení k provozu, nemusí ji nikdy spustit.

ČTK, Lidovky.cz