25. července 2011 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úřad povolil stavbu 35 větrníků v Krušnohoří

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Skupina až 35 větrných elektráren zřejmě vyroste v příštích letech v okolí obcí Hora Svatého Šebestiána a Křimov v Krušných horách. Pokud investor získá stavební rozhodnutí, vyroste v Krušnohoří největší větrný park v Česku.

Záměr firmy APB-Plzeň posuzoval Krajský úřad Ústeckého kraje a nakonec jeho dopady na životní prostředí a krajinný ráz vyhodnotil jako přijatelné. Firma původně chtěla stavět dokonce 39 větrníků, čtyři z nich však kraj neschválil. Nacházely se totiž příliš blízko domů nebo přírodních rezervací.

Tím však omezení nekončí. Souhlas s výstavbou dalších osmi větrných elektráren je podmíněn tím, že odborné studie vyvrátí riziko ohrožení chráněného tetřívka obecného. Stožáry větrníků u Hory Svatého Šebestiána a Křimova budou vysoké 105 metrů, průměr rotoru bude činit 90 metrů.

Větrníky nemusí hyzdit krajinu


Tímto projektem však plány plzeňské firmy v Krušných horách nekončí. Dalších osm větrných turbín chce firma postavit u obce Blatno a 32 v okolí Výsluní a Kryštofových Hamrů. Všechny zmíněné projekty jsou zatím ve fázi posuzování na krajském úřadě v Ústí nad Labem.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?