12. února 2013 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úřad v hledáčku novinářů i solárníků mlčí. Shání krizového mluvčího

solarní elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solarní elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Energetický regulační úřad hledá specialistu na krizovou komunikaci. Dříve nenápadná státní instituce se v posledních dnech dostala do hledáčku médií kvůli alarmujícím zjištěním o nezákonné manipulaci s výkupními cenami solární elektřiny. Tím se také dostala do sporů se zástupci fotovoltaického průmyslu.

Spor ERÚ se solárními sdruženími vypukl poté, co minulý týden předsedkyně úřadu Alena Vitásková zveřejnila závěry vnitřního auditu, podle kterých zřejmě pracovníci ERÚ v letech 2005 až 2011 postupovali chybně při stanovování výkupních cen elektřiny z fotovoltaických elektráren.

ERÚ kvůli tomu podal podnět na státní zastupitelství, aby vyšetřilo, zda nedošlo ke zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství následně vyzvalo ERÚ k doplnění poskytnutých údajů. ČTĚTE VÍCE

Audity ani podrobnosti o oznámení pro policii úřad nechce zveřejňovat. Komunikace úřadu s novináři jde často shrnout do věty: „nebudeme poskytovat žádné další informace“.

ČTĚTE TAKÉ:

Minulý pátek úřad na svém webu zveřejnil inzerát hledající tiskového mluvčího se zkušeností s řízením krizové komunikace. Současnou mluvčí instituce sídlící v Jihlavě a v Praze je Eva Jelínková.

Fotovoltaická sdružení rovněž kritizují úřad za posudky, které dodal Ústavnímu soudu při posuzování legálnosti 26procentní solární daně. Zástupci solárního průmyslu tvrdí, že podklady ERÚ byly zmanipulované, úřad se proti tomu ohradil.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.