30. ledna 2013 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úřad zakázal poště špiclování pošťáků pomocí GPS

Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poštovní doručovatelka – ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká pošta nesmí kontrolovat své doručovatele pomocí zařízení GPS. Zakázal jí to Úřad pro ochranu osobních údajů. Pošta však s rozhodnutím nesouhlasí a chce se obrátit na soud. Pokud ale nařízení neuposlechne, hrozí jí pokuta.

Pošta odmítá, že by své zaměstnance sledovala. Podle mluvčího Iva Mravinace není možné z přístrojů, které mají doručovatelé u sebe, zjistit, kde se doručovatelé právě nacházejí. "Až po návratu z obchůzky se sehrávají data, která se anonymně posílají na centrální místo, kde dochází k jejich vyhodnocení," vysvětluje Mravinac.

Pošta se domnívá, že zákon neporušuje a chce se kvůli rozhodnutí úřadu obrátit na správní soud.

ČTĚTE TAKÉ:

"Úřad nepřijal tuto metodu jako vhodnou. Byla uložena opatření, aby pošta takto doručovatelky nekontrolovala," řekl předseda ÚOOU Igor Němec. Podle něj tato kontrola odporuje nejen zákonu na ochranu osobních údajů, ale také zákoníku práce.

Monitorování doručovatelů je podle předsedy možné pouze ve výjimečných případech, například pokud se pohybují v nebezpečných oblastech. Plošné monitorování ale úřad odmítá.

Cílem používání GPS je podle mluvčího najít optimální doručovací trasy, šetřit náklady a námahu zaměstnanců. "Přístroj používáme navíc jen se souhlasem dotyčného zaměstnance. Protože jsme je seznámili s účelem zařízení, nezaznamenali jsme žádný nesouhlas," uvedl mluvčí.

Lidovky.cz, ČTK