1. prosince 2015 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úředníci na ministerstvu plánují akci ‚české dřevo do každé stavby‘

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Na ministerstvu zemědělství vzniká plán, který má zajistit, aby se dřevo vytěžené v Česku u nás také zpracovalo.

Vláda si už v programovém prohlášení dala závazek, že bude lesnické zakázky dělit na části, aby práci získaly i menší firmy v příhraničních či horských oblastech. Jenže dřevo se sice v Česku dál kácí, ale k dalšímu zpracování míří za hranice. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to chce změnit.

„Je to problém. Proto chystáme změny, které podpoří vyšší využití dřeva ve stavebnictví. Je to nejčistší obnovitelná surovina,“ řekl LN ministr Jurečka.

Právě přes ekologické aspekty chce jeho úřad dřevo do staveb dostat. Zjednodušeně řečeno se změní stavební zákon a normy tak, aby cena nebyla jediným kritériem. Pokud se třeba zohlední energetická náročnost nebo uhlíková stopa, dřevo se samo nabídne jako vhodná varianta.

„Chceme to dělat v rámci veřejných zakázek. Na budovy nebo mosty se díky tomu využije více dřeva než dosud. Dáme mu přidanou hodnotu v rámci stavebnictví,“ vysvětluje Jurečkův náměstek Patrik Mlynář, který má lesní hospodářství na starosti.

Zatímco veřejní zadavatelé jako obce, ministerstva či firmy se státním podílem budou ke stavění ze dřeva vybízeni, na soukromé investory chce Jurečkův úřad působit přímějšími finančními pobídkami. Třeba ve formě daňové úlevy či dotační výzvy, detaily bude ministerstvo zemědělství teprve ladit s kolegy z ministerstev financí a průmyslu.

Dále v úterních LN najdete:

Klokánky dostaly stěží polovinu krajských peněz

Ještě před nedávnem se mluvilo o tom, že Fond ohrožených dětí je na nejlepší cestě dostat se z nejhoršího. Jedním z odrazových můstků mělo být, že se organizaci, která spravuje Klokánky (zařízení pro děti v krizové situaci), podaří uvolnit zamrazené krajské dotace. Ty fond nedostal, protože nesplňoval podmínku bezdlužnosti.

Fond proto zaplatil dluh ve výši sedmi milionů korun finančnímu úřadu a získal splátkový kalendář na 22 milionů u České správy sociálního zabezpečení i u zdravotních pojišťoven. Vedení fondu tak doufalo, že do napjatého rozpočtu už z krajů přibude okolo 19 milionů korun.

Výsledek je však jiný. Přišla ani ne polovina.

Vedení drah otálí s prověrkou NBÚ

S utajenými informacemi se může seznamovat jen šéf ČD Pavel Krtek. Nechte se proklepnout, vyzval zbytek představenstva

Sporný spis spojil Tykače s pádem kampeličky MSD

Uhlobaron Pavel Tykač neprožívá zrovna jednoduché období. Jako by nestačilo, že se ho policie snaží už od dubna dostat před soud v rámci případu vytunelovaných CS Fondů, nyní se jeho jméno objevuje v souvislosti s další tunelářskou kauzou. Řeč je o kampeličce Metropolitní spořitelní družstvo (MSD), jejíž pád v roce 2013 stál několik miliard korun.

Kateřina Surmanová