9. června 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úředníci našli recept na krizi: výraz 'krize' zakázali

V Rusku krize není! Kdo tvrdí opak, bude potrestán. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rusku krize není! Kdo tvrdí opak, bude potrestán. Ilustrační foto | foto: ČTK

MOSKVA Úřady v jednom okrese poblíž ruské metropole našly recept na globální krizi. Vydaly nařízení "o nepřípustnosti používat na území noginského okresu výraz 'finanční krize'". Podle dnešního vydání listu Kommersant se zákaz vztahuje na místní úředníky, ale i podnikatelé mají "doporučeno" se jím řídit.

Jakkoli experti pochybují o schůdnosti této cesty a hovoří o návratu do středověku, nařízení vstoupilo v platnost. Šéf okresu Vladimir Laptěv je totiž pevně přesvědčen, že "krize je v hlavách, a ne v ekonomice".

V okrese jsou prý všechny předpoklady pro dynamický rozvoj, který hatí jen to, že některé podniky "uměle" snižují tempo své práce, a tím i poptávku, a pod záminkou světové krize neplní své povinnosti.
"Podnik se nachází na území okresu, se všemi z toho vyplývajícími následky. A tak si názor na tento dokument raději nechám pro sebe," komentoval nařízení nejmenovaný ředitel jedné místní firmy.

Podle advokátky Natalije Barščevské je nařízení, hrozící úředníkům ztrátou místa za použití výrazu "krize", naprosto nezákonné, a propuštění úředníci je budou moci úspěšně napadnout u soudu. Další experti podle listu radí šéfovi okresu pro jistotu zakázat i výraz "ekonomika", případně odtrhnout okres od zbytku světa.

Na počátku krize, kdy vedení země ještě popíralo potíže v ruské ekonomice, dostaly prý televizní kanály z Kremlu pokyn vyvarovat se výrazů "krize" a "kolaps" při popisu situace v Rusku. Mezitím se však stalo zřejmé, že ruská ekonomika prožívá nejhorší pokles od finančního krachu na konci 90. let.

Krize dělá starosti nejen okresním úředníkům z Moskevské oblasti. Podle dnešního vydání listu Vedomosti demisi nabídl Valerij Serďukov, gubernátor Leningradské oblasti, kde obyvatelé městečka Pikaljovo minulý týden zablokovali důležitou silnici, aby upozornili na svou zoufalou situaci po uzavření místních továren. Problémy na místě řešil osobně premiér Vladimir Putin.

A mračna se prý stahují i nad baškirským prezidentem Murtazou Rachimovem, který si troufl veřejně kritizovat politický systém v zemi, že nedává šanci na demokracii a centralizace je "horší než za sovětských dob".

ČTK