5. února 2009 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úrokové sazby jsou nejníž od roku 2005

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes podle očekávání snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,75 procenta a je nejnižší od října 2005. Snížení sazeb by mělo zlevnit úvěry a pomoci tak ekonomice překonat krizi. Podle analytiků ale ani takový propad sazeb nebude mít velký účinek.

Úrokové sazby se dnešním krokem ČNB vrátily na úroveň z dubna až října 2005. Tehdy základní sazbu ČNB snížila na dosud nejnižší hodnotu 1,75 procenta. Sazby by ovšem podle analytiků v průběhu roku měly ještě dále klesat, dno pak někteří z nich vidí až na jednom procentu.

Nižší úroveň sazeb je podle analytiků příznivá
"Obava z recesního vývoje ekonomiky převažuje nad obavou z propadu koruny a vzedmutí inflace," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Nižší úroveň sazeb je podle něj pro ekonomiku obecně příznivá a může v budoucnu ekonomice pomoci. "Ale aby peníze začaly při nižších úrocích v ekonomice cirkulovat, je třeba obnovení důvěry v budoucnost. České ekonomice v nelehkých časech naštěstí pomáhá alespoň slábnoucí koruna," dodal.

Koruna po rozhodnutí ČNB podle serveru Patria Online umazala část předchozích ztrát a v poledne se obchodovala na 28,32 Kč/EUR a 22,03 Kč/USD.

Centrální banka snížila úrokové sazby naposledy v polovině prosince, a to podle očekávání o půl procentního bodu. Pro snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu tehdy hlasovali čtyři členové bankovní rady; viceguvernér ČNB Miroslav Singer hlasoval dokonce pro snížení sazeb o jeden procentní bod, viceguvernér Mojmír Hampl pak o tři čtvrtě procentního bodu.

Od sazeb centrální banky se normálně odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V současné době to ovšem neplatí.

Podmínky pro poskytování úvěrů se zpřísnily
Tržní úrokové sazby na mezibankovním trhu kvůli zvýšenému riziku příliš na pohyb sazeb centrální banky totiž v poslední době nereagovaly.

Navíc banky i zpřísnily podmínky pro poskytování úvěrů, což podnikům komplikuje činnost. Vláda se nyní v rámci protikrizového plánu snaží trh s bankovními půjčkami podpořit.

Obecně nižší úroky také vyhovují státu, který je významným dlužníkem.

Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!