4. února 2009 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA: Auta se prodávají nejméně za 27 let

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto |

WASHINGTON Prodej osobních aut v USA se v lednu propadl o 37 procent na 656.976 vozů. Podle sezonně upravených a celoročně přepočtených údajů se snížil na 9,57 milionů vozů, což byl nejhorší údaj od června 1982. Kvůli prudkému propadu prodeje tak poprvé Čína překonala Spojené státy v prodeji aut.

Největší americká automobilka General Motors ohlásila pokles prodeje o 49 procent. Prodej Chrysleru se snížil o 55 procent. Vláda nedávno slíbila, že těmto dvěma podnikům poskytne nouzové úvěry v hodnotě 17,4 miliardy dolarů, aby je zachránila před bankrotem. Prodej Fordu se snížil o 40 procent. Ford zatím o nouzový úvěr nepožádal, ale analytici soudí, že pokud bude současný vývoj na trhu pokračovat, bude o něj muset požádat také.

Pokud přijde o práci, můžete vrátit auto
Nedařilo se ani zahraniční konkurenci. Prodej největší světové automobilky Toyota Motor se snížil o 34 procent. Prodej Nissanu klesl o 30 procent a Hondy o 28 procent. Zvrátit trend se podařilo jihokorejským značkám Hyundai a Kia. Prodej Hyundaie stoupl o 14 procent a Kia zvýšila obrat o tři procenta. Hyundai těží z reklamní akce, v rámci které mohou Američané vrátit auto do roka od
jeho zakoupení, pokud přijdou o práci.

Leden obvykle patří k nejslabším měsícům v prodeji aut. Meziročně se však prodej v lednu snížil již 15. měsíc za sebou. Analytici očekávají zlepšení nejdříve ve druhé polovině letošního roku, kdy by se mohl začít projevovat příznivý vliv z opatřeních na stimulaci ekonomiky a zlepšit přístup k úvěrům.

Prodej aut v celoročním přepočtu je nyní nejnižší od roku 1982. Analytici však upozorňují, že populace v USA se od té doby zvýšila zhruba o třetinu, což ještě zdůrazňuje vážnost problémů automobilového sektoru.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!