6. října 2017 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA hlásí rekordní úbytek pracovních míst. Kvůli hurikánům přišly o práci desetitisíce

Maria je třináctou pojmenovanou letošní bouří v Atlantském oceánu a čtvrtým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maria je třináctou pojmenovanou letošní bouří v Atlantském oceánu a čtvrtým... | foto: Reuters

WASHINGTON Ekonomika Spojených států v září přišla o 33 000 pracovních míst poté, co některé oblasti země zasáhly hurikány Harvey a Irma. Jde o první úbytek pracovních míst za sedm let. Vyplývá to z pátečních údajů amerického ministerstva práce.

Míra nezaměstnanosti nicméně klesla na 4,2 procenta ze srpnových 4,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od února 2001. Zářijový úbytek počtu pracovních míst byl překvapením pro ekonomy. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 90 000 nových pracovních příležitostí.

Někteří ekonomové nyní předpokládají, že tvorba pracovních míst v příštích měsících oživí, a to mimo jiné díky opravám a rekonstrukcím v oblastech zasažených hurikány.

Z některých ulic Miami se staly řeky.
Škody po hurikánu Irma se mají dle odhadů vyšplhat až na 240 miliard dolarů.

Řádění hurikánů Harvey a Irma si vyžádalo uzavření tisícovek podniků a rozsáhlé evakuace obyvatelstva. Podle vládních údajů nemohlo minulý měsíc kvůli špatnému počasí pracovat zhruba 1,5 milionu lidí. Nejvíce od ledna 1996, napsala agentura Reuters.

ČTK