11. června 2009 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA jmenovaly 'mzdového cara.' Bude hlídat odměny šéfů

manažer - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy manažer - ilustrační foto | foto: Hynek GlosLidové noviny

WASHINGTON Spojené státy jmenovaly právníka Kennetha Feinberga do funkce "mzdového cara". Ten bude dohlížet na odměny vedoucích pracovníků ve firmách, které získaly státní pomoc.

Americký ministr financí Timothy Geithner uvedl, že vláda se rovněž zasadí o vytvoření nových zákonů, jež by poskytly akcionářům větší vliv na odměňování vedoucích pracovníků.

"Finanční krize měla řadu významných příčin, přispěly k ní ale také praktiky při odměňování vedoucích pracovníků," upozornil ministr.

Feinberg se dostal do povědomí po teroristických útocích na USA v září 2001, kdy dohlížel na poskytování finanční podpory rodinám obětí.

Podle listu New York Times nyní bude Feinberg stanovovat mzdy 25 nejvyšších vedoucích pracovníků ve firmách AIG, Citibank, Chrysler, Chrysler Credit, General Motors, GMAC a Bank of America.

Ve zhruba 80 dalších firmách, jež získaly státní pomoc, bude vytvářet systém odměn bez stanovování konkrétní úrovně mezd.

Vysoké odměny zaměstnanců ve finančních institucích, zejména v těch, které pobírají státní podporu, se ve Spojených státech i Evropě staly terčem velké kritiky ze strany politiků i veřejnosti.

Značné pohoršení vyvolala například pojišťovací společnost American International Group (AIG), která vyplatila zaměstnancům odměny v celkové hodnotě 165 milionů dolarů (přes tři miliardy Kč). Americká vláda přitom vynakládá desítky miliard dolarů na její záchranu.

ČTK