Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA získaly 500 milionů za Koženého vilu, nabízejí je okradeným Čechům

Viktor Kožený na Bahamách na snímku z roku 2003 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Kožený na Bahamách na snímku z roku 2003 | foto: Lidové noviny

PRAHA USA nabízejí České republice zhruba půl miliardy korun, které utržily za prodej luxusní horské chaty Viktora Koženého v Coloradu. Částečného odškodnění by se tak mohli dočkat akcionáři harvardských fondů. Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech několikamiliardovou škodu Harvardskému průmyslovému holdingu.

Akcionáři však mají na získání peněz pouhých deset dní, píše MF Dnes. V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Šance získat finance z USA je opravdu velká," řekl deníku likvidátor fondů Zdeněk Častorál. Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku.

České úřady vznesou nárok na peníze

Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím. Letos na konci března ale USA neuspěly s žádostí o vydání Koženého z Baham a prokurátoři tak musejí podnikateli peníze do 25. května vrátit, což nechtějí.

Spojené státy proto informovaly české úřady, které mohou na peníze vznést nárok. "Urychleně podnikám veškeré kroky k zajištění majetku. A to v Česku i u amerického soudu," sdělil MfD Častorál. Američané mu podle deníku poradili i to, že se peněz může domoci prostřednictvím civilní žaloby v USA. Častorál si tam musí rychle najmout právníka a poslat soudu podklady.

Pomáhají mu i české úřady. "Obecně můžeme potvrdit, že jsme obdrželi od americké protistrany informaci o možnosti domáhat se finančních prostředků zadržených v souvislosti s trestním řízením v USA proti Viktoru Koženému," sdělila deníku mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá s tím, že vrchní soud ihned informoval zmocněnce poškozených. Podle justičních expertů mají akcionáři dobrou šanci uspět.

Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek nad Koženým v červenci 2010. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Kožený považuje tento proces za politický.

Podezření z uplácení

Američané podezírají Koženého z uplácení. Do ázerbájdžánské operace, která měla získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři prostřednictvím Koženého 350 milionů dolarů (asi 6,8 miliardy korun). Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu.

PSALI JSME:

Kožený žije od roku 1995 na Bahamách. Tamní policie ho kvůli americké žádosti o extradici zatkla v říjnu 2005. Po devatenácti měsících ve vazbě v bahamské věznici byl finančník propuštěn na kauci 300.000 dolarů (5,8 milionu korun). V roce 2007 bahamský soud rozhodl, že Kožený se nedopustil zločinů umožňujících vydání.

České soudy se ke kauze Koženého a Vostrého vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...