10. dubna 2009 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA nakoupí 17 tisíc vozů od automobilek

Nové vozy pro americkou vládu mají být úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové vozy pro americkou vládu mají být úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Ilustrační foto | foto: YORICK JANSENS AFP

WASHINGTON Americká vláda chce do 1. června nakoupit od domácích automobilek zhruba 17.600 vozů. Zvolí si ale takové automobily, které jsou úsporné a šetrné vůči životnímu prostředí. Prezident Barack Obama už dříve řekl, že domácí automobilový sektor podporuje a má zájem na tom, aby odvětví jako celek bylo co nejzdravější.

Nové automobily budou součástí vozového parku, který má vláda k dispozici.

Administrativa bude vozy nakupovat u automobilek General Motors, Chrysler a Ford, tedy u výrobců, kteří se potýkají s vážnými problémy a po vládě vyžadují finanční podporu. Všech zmíněné automobilky mají s vládou už z dřívějška uzavřené dodavatelské smlouvy.

"Podle slibu, který jsme dali americkému automobilovému sektoru, jsem administrativu pověřil, aby použila prostředky dle příslušného zákona o podpoře ekonomiky a nakoupila novou flotilu úsporných vládních vozidel, abychom podpořili poptávku v amerických automobilkách a pomohli ekonomice," řekl podle agentury Reuters Obama.

ČTK