3. prosince 2012 22:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA obvinily pět účetních gigantů kvůli vyšetřování čínských firem

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila čínské dceřiné společnosti pěti největších amerických účetních firem, že bránily vyšetřování čínských firem, když odmítly odevzdat SEC požadované dokumenty. Firmy tak podle komise porušily zákon o cenných papírech.

SEC zahájila řízení proti čínským dceřiným firmám tzv. velké čtyřky účetních firem, mezi které patří Deloitte, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers, řízení zahájila i proti dceřiné firmě společnosti BDO.

ČTĚTE TAKÉ:

Na americkém akciovém trhu se obchoduje s akciemi stovek čínských společností. SEC vyšetřovala mnoho z nich kvůli podezření z účetních podvodů. Podle komise však účetní firmy, které prováděly audit čínských firem, odmítly spolupráci s vyšetřovateli a poskytnutí dokumentů. Vyšetřování čínským firem se tak pozastavilo.

Podle SEC účetní firmy porušily zákony, které nařizují auditorským společnostem poskytnout SEC na žádost veškeré doklady o zpracovaném auditu společností obchodovaných na amerických trzích. Účetní firmy odmítají dokumenty poskytnout s odvoláním na zákony o mlčenlivosti platné v Číně.

Podle čínských zákonů mohou být záznamy o čínských firmách považovány za státní tajemství. Správní soudce by měl nyní stanovit termín pro slyšení, které určí případné sankce vůči firmám, dodala SEC.

Čína a USA nemají dohodu o vzájemném přístupu k účetním dokumentům firem. Jednání se však vedou a mohla by být dokončena ještě v letošním roce, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz